Facebook Google+ Twitter

Relacja z konferencji Wikimedia Polska 2011

O wolnej encyklopedii, którą każdy może redagować, o jakości i wiarygodności zawartych w niej artykułów, o prawie autorskim dyskutowali uczestnicy i sympatycy projektów Wikimedia.

Hotel Tumski, miejsce Konferencji Wikimedia Polska - Wrocław'2011 / Fot. Janina BieleńkoNa dwudniową konferencję (19-20 marca 2011 r.) do wrocławskiego Hotelu Tumskiego przybyli polscy twórcy Wikipedii i goście z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Holandii.

Celem konferencji była zarówno integracja członków społeczności projektów Wikimedia, jak i "wymiana doświadczeń z innymi projektami związanymi z ruchem wolnej treści, problematyką wolnego oprogramowania, dostępu do wiedzy w tworzącym się społeczeństwie informacyjnym"(źródło: program-cele).

Inaugurujący konferencję blok prezentacji dotyczył zagadnień prawnych, w tym prawa autorskiego, licencji i autorstwa zbiorowego.

Jakub Bartosiak omówił zagadnienie dokumentów urzędowych w kontekście praw autorskich. / Fot. Janina BieleńkoTemat pierwszej prezentacji brzmiał: "Dokumenty i materiały urzędowe a prawo autorskie". Jakub Bartosiak z Centrum Cyfrowego zdefiniował pojęcie, które obejmuje wszelkie dokumenty, materiały, symbole, także projekty medialne i graficzne, które pochodzą i "wychodzą" z urzędu. Te materiały i dokumenty z reguły nie są objęte prawem autorskim.

Paweł Potakowski w wykładzie na temat "Otwarte licencje prawno-autorskie w prawie polskim" uporządkował tematykę praw autorskich: komu się należą, kiedy wygasają. Rozwinął także zagadnienie "dozwolonego użytku prywatnego", które w dobie internetu jest niezwykle istotne, z punktu widzenia ochrony praw autorskich. Zwrócił uwagę na konieczność wyrobienia sobie nawyku sprawdzania, na jakich zasadach udostępniono utwór (tekst, zdjęcie, itp.), gdyż nie zawsze wystarczy wskazanie autora i źródła.

Pani dr Marlena Jankowska przybliżyła złożony problem "autorstwa zbiorowego". / Fot. Janina BieleńkoPani dr Marlena Jankowska z Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego oraz Pracowni Prawa Ochrony Własności Intelektualnej i na Dobrach Kultury, Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim, skupiła się na analizie pojęcia "autorstwo zbiorowe", gdyż o takim można mówić w przypadku Wikipedii, którą tworzy i redaguje wiele osób.
Czy Wikipedia ma autora? - padło retoryczne pytanie. W dzisiejszym stanie prawnym, wyjaśniła prezenterka, Wikipedia bardziej pasuje do metaforycznego określenia J.Philipsa, które zacytowała: Wikipedia jest "rodzajem literackiej rafy koralowej, na której poszczególne elementy się osadzają [...] a niektóre znikają."

Ustalenie autorstwa artykułu w Wikipedii, w sensie prawnym - wyjaśniała M.Jankowska, dla której zagadnienie autorstwa zbiorowego było m.in. tematem badań naukowych, wymagałoby wykazania wniesienia wkładu o twórczym charakterze, udowodnienia wpływu na finalny kształt i treść utworu. Nie jest to łatwe tam, gdzie artykuły są wielokrotnie edytowane, kontynuowane. Trudno też nazwać je pracą zbiorową, gdyż ta wymagałaby spotkania twórców, ustalenia zasad współredagowania, współautorstwa.
Wydawałoby się, że tam, gdzie "autor zbiorowy" i odpowiedzialność jest zbiorowa. Ten przypadek jednak tu nie zachodzi.
Odpowiedzialnym za treść (np. za wiarygodność informacji) jest autor - tłumaczyła M.Jankowska. Problemem pozostaje ustalenie, kim jest autor, raz, że "dzieła kontynuowanego", dwa - posługujący się pseudonimem? Problematyka autorstwa treści internetowych encyklopedii pozostaje zatem otwarta i jest przedmiotem analiz w różnych kręgach prawniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Karolina Dąbska
  • Karolina Dąbska
  • 25.03.2011 23:26

Nagrania wszystkich wykładów (z obu dni) są już na Wikimedia Commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Konferencja_Wikimedia_Polska_2011_audio

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.03.2011 17:07

Artykuł niezwykle ciekawy i potrzebny. W porę wyzdrowiałaś Janeczko, z pożytkiem dla nas, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za komentarze. Najważniejsze Adamie, że te aktywne grono redagujących czuwa nad jakością merytoryczną artykułów, bo niestety czy to z braku czasu, czy innych możliwości (np. brak dostępu do materiałów pisanych) można sobie wyobrazić jak wiele osób poprzestaje na tym internetowym źródle wiedzy.
Dziękuję pani Karolino za link. Program był tak bogaty, że każde streszczenie będzie tylko namiastką , hasłowo rzuconymi tematami, o których warto wiedzieć i warto dyskutować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Dąbska
  • Karolina Dąbska
  • 21.03.2011 07:56

Nagrania wykładów z Konferencji (z pierwszego dnia) znajdują się na stronie Radia WNET: http://www.radiownet.pl/radio/wpis/13647/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pozyteczna publikacja. Welokrotnie korzystam z internetowych zasobow wiedzy, ale staram sie weryfikowac informacje, a nie przyjmować je bezkrytycznie, Jest rzeczą oczywista,że przez powszechny dostęp do Internetu jest on tez ogromnym "śmietnikiem". A z wiedzą i odpowiedzialnościa autorow bywa roznie, nawet nie koniecznie ze zlej woli. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny i potrzebny dla wszystkich korzystających z internetu. Artykuł warto przeczytać !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja. Temat ważny również dla nauczycieli. Nasi uczniowie często korzystają z Wikipedii. Warto z nimi porozmawiać o zasadach wykorzystywania informacji i o pułapkach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.