Facebook Google+ Twitter

Relacja z sobotnio-niedzielnych audycji w Radio Darmstadt

Jako inicjatorka wydania "Antologii Poetów Wybranych", byłam gościem E. Plichty i J.Mischke w Radiu Darmstadt w ramach cotygodniowych spotkań polonijnych z ciekawymi ludźmi. Oto relacja.

Weekend w Radiu Darmstadt upłynął pod znakiem słowa, jako atrybutu ludzi poezji. Wystąpiłam w nich nie jako twórca, ale inicjator wydania książki propagującej język ojczysty w środowiskach polonijnych. Na szczególną uwagę zasługują ci piszący nieznani, którzy odważyli się przedstawić własną twórczość, sięgając do szuflady, wypełnionej często po brzegi zapisanymi kartkami, oni powinni być dostrzeżeni i docenieni za odwagę oraz otwartość na świat i ludzi. To właśnie Ci, którym natura dała wolę i umiejętność władania słowem, stanowią trzon książki, ich świeże spojrzenie nieskalane nowoczesnością myśli i serca. Dla urozmaicenia treści i formy przekazu, do udziału w sobotniej audycji "Bigos" pod redakcją Elizeusza Plichty, zaprosiłam do współpracy przedstawicieli wyrażających słowo w formie obrazu i dźwięku.
Goście to: Aleksandra "Ola" Stegh, wszechstronnie uzdolniona artystka, malarka, poetka, gitarzystka, aranżer oraz Marek Hajok, poeta z zamiłowaniem do muzyki, tworzący dźwięki.
Ola przygotowała bardzo różnorodny program własny, ale skupiła się na zaprezentowaniu słuchaczom umiejętności kompozytorsko-piosenkarskich z własnego repertuaru, śpiewając na żywo i grając na gitarze. Przedstawiała również swoją działalność na rzecz śląskich środowisk polonijnych, hołdujących tradycjom ze starego kraju.
Marek Hajok autor książki "Borelioza", której premiera odbyła się podczas wernisażu grafiki autorstwa Jolanty Barnaś, skupił się na prezentacji swojej poezji, kładąc szczególny nacisk na interpretację jej kontrowersyjnych treści. Nie omieszkał zaprezentować swoich umiejętności gry na gitarze, co prawda nie na żywo, ale i tak zrobiło to na nas w studiu ogromne wrażenie.
Dyskusja, której inicjatorem był redaktor Elik, toczyła się wielotorowo poprzez genezę zamysłu i powstania Antologii Poetów Wybranych, postacie poetów, pielęgnujących słowo pisane po twórczość gości. W każdym momencie interpretacja i znaczenie „słowa” było tematem wiodących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Z "Nasza Klasa" wiem, że jesteś - poetycko - bardzo płodna Yvetto! Czasem mnie ten nadmiar linków zwyczajnie przeraża, ale ponieważ staram się być "otwarty" na świat, wydarzenia i ludzi czekam czym mnie jeszcze zaskoczysz;)))
Osobiście wolę tworzyć obrazem; słowa mogą ranić, a nawet zabijać...Obraz przekazuje bliżej nasze odczucia i wolę miłości i przyjaźni z drugim człowiekiem. Ale to jest moje osobiste zdanie.
Kocham słowo śpiewane, zawsze kochałem kobiece słowo śpiewane! Stąd mój szacunek do Radia, ale odkąd nie produkuje się już fal długich w radiu, ich miejsce przejęła telewizja kablowa ;)) Pozdrawiam z Hamburga

Komentarz został ukrytyrozwiń

link

Link z Fotorelacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marian
  • Marian
  • 20.01.2012 23:53

bylo wysmienicie,kiedy nastepna audycja

Komentarz został ukrytyrozwiń
annaino
  • annaino
  • 26.11.2011 14:27

Bardzo mi sie podobało ,jestem pod wrazeniem całej audycji ...Gratuluje i serdecznie pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń
janusz bartkowiak
  • janusz bartkowiak
  • 25.11.2011 00:20

zycze dalszych sukcesów --dziekuje ze dzieki Tobie moge poznac szerszy swiat twórczosci polskiej za granica

Komentarz został ukrytyrozwiń

link

tu również jest FOTO RELACJA ,odłączona przez redakcje od całości artykułu.Serdecznie dziękuje wszystkim za wspólna audycje,komentującym,za wpisy.Bo wspólny cel,to podtrzymywać,mowę -pisownie-tradycje naszych korzeni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje i 5* za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Urszula Bremer
  • Urszula Bremer
  • 24.11.2011 20:48

żałuję,że nie dane mi było słuchać - ale znając Yvette - wiem,że wszystko dopięła na ostatni guzik...ta dziewczyna jak Feniks z popiołów - odradza się do coraz to nowych i trudniejszych wyzwań.
Zastanawia mnie jedno - skąd w takiej kruszynce tyle sił.
Pozdrawiam goraco uczestników

Komentarz został ukrytyrozwiń
KRI
  • KRI
  • 24.11.2011 15:53

Zwykle jestem oszczędna w używaniu pewnych słów do których zaliczam również słowo SUKCES,ponieważ uważam,że sukces czyni tyle dobrego co i złego a poza tym to pojęcie względne.Niemniej pragnę wyrazić wielkie uznanie dla Autorki-Yvette,która niestrudzenie i wbrew różnym przeciwnościom losu udowadnia,że coś MOŻNA, trzeba tylko chcieć.Podziwiam również zaproszonych Gości i ich twórczy zapał jak również Pana prowadzącego audycję bo całość wypadła WSPANIALE!:) Wszystkich serdecznie pozdrawiam i niech ta twórcza wena trwa,trwa .... i trwa!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podróże...
Proza dnia codziennego,
wykresem na mapie życia.
Codzienność wytycza nam szlaki,
a drogowskazem,
jest jutro pisane.
Poeta obieżyświat lawiruje,
na rozdrożu kartek,
i szuka wciąż tematów,
do swych ziemskich poematow.

Yvette P'M 19.09.2011

Dziekujemy za zaproszenie Eliczku,oraz Julicie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.