Facebook Google+ Twitter

Relacja z turnieju polo Berlin Maifeld Cup 2013

Najlepsi gracze polo walczyli o tytuł mistrza mistrzów na Polach Majowych w Berlinie. Mistrzami Niemiec w polo typu High Goal zostali Caesar i Caspar Crasemann, Heinrich Dumrath i Adrian Laplacette z zespołu Eltec.

Radość zwycięzców / Fot. ampMaifeld (Pole Majowe) w Berlinie ma powierzchnię 112 000 m2 i może pomieścić ćwierć miliona ludzi. Obiekt usytuowany w kompleksie olimpijskim (Reichssportsfeld) został wybudowany z myślą o masowych wiecach partyjnych. W 1936 r. podczas letniej olimpiady odbywały się tu zawody polo, jeździectwa konnego oraz pokazy gimnastyczne. Gdy drużyna polo z Argentyny rozgromiła konne czwórki z Anglii i Meksyku, odnotowano rekord frekwencji ówczesnych igrzysk. Do 1994 r. teren należał do brytyjskiej jednostki wojskowej, stąd co roku organizowano tu parady z okazji urodzin królowej Anglii.

Dziś na Polu Majowym odbywają się rożne widowiska sportowe, głównie rozgrywki polo i rugby. Jednym z najbardziej spektakularnych turniejów polo jest Engel & Völkers Berlin Maifeld Cup, który miał w tym roku czwartą edycję. Od 9 do 11 sierpnia, oraz 16 sierpnia na polu Preußische Polo & Country Club w Phöben nieopodal Poczdamu trwały eliminacje. 17 sierpnia na Polu Majowym odbyły się półfinały i finał.

Na tle Dzwonnicy i hali Langmarck mocne opady i porywisty wiatr walczyły o dominację ze słońcem, a dziesięć drużyn toczyło bój o tytuł mistrza polo najwyższego szczebla (High Goal). Zdeterminowani zawodnicy dostarczyli widzom nie lada emocji. Najwytrwalsi fani stali na zacinającym deszczu, dopingując finałowe drużyny i oczekując na ostateczny wynik. Do decydującej rundy weszły zespoły Eltec i Engel & Völkers. Mecz był niezwykle zacięty. Ostatecznie triumfował Eltec pokonując kwartet Engel & Völkers 7,5 do 6. Trzecie miejsce zajął zespół Daume.

Zawody można było oglądać bezpłatnie w części ogólnodostępnej. Rodziny zawodników i sponsorzy kibicowali swoim ulubionym drużynom w specjalnie wydzielonej części VIP, w której oprócz doskonałej sportowej atmosfery można było skosztować pysznych dań i napić się wytwornego szampana Lanson. Na pikniku bawiły się wszystkie pokolenia, najmłodsi kibice mogli spędzić czas w kąciku dla dzieci i wziąć udział w konkursie rysunkowym, naturalnie związanym tematycznie z polo.

Tytuł najbardziej wartościowego zawodnika zdobył Lukas Sdrenka z zespołu Engel & Völkers, a tytuł najlepiej grającego konia dostała 8-letnia Ocha, na której grzbiecie tytuł mistrza zdobył lider Eltecu, Caspar Crasemann.

Polo to gra urazowa, obrażenia w niej odnoszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Podczas Berlin Maifeld Cup 2013 również doszło do incydentów: Argentyńczyk Lucas Labat z Allianz Kundler złamał nogę, a Christian Grimme z Engel & Völkers został lekko ranny po upadku z konia. W finale zastąpił go Jo Schneider.

Oficjalna strona turnieju: maifeldpolocup.de
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie http://www.polo-magazin.de

Co to jest polo?

Polo to jedyna gra zespołowa, w którą gra się na zwierzętach. Znana była już w Persji w czasach Aleksandra Wielkiego jako chaugan. Rozprzestrzeniła się na całą Azję, docierając do Tybetu, gdzie nadano jej nazwę pulu. Do Europy została przeniesiona przez brytyjskich wojskowych w XIX wieku. Pierwsze zarejestrowany turniej polo miał miejsce w 1871 r. Ta elitarna dyscyplina była nawet dyscypliną olimpijską w latach 1908, 1920, 1924 i 1936. W Polsce pierwszy mecz polo został rozegrany w 1911 r. w majątku Potockich w Łańcucie. Do Polski grę sprowadził hrabia Alfred Potocki, zapalony anglofil i student Oksfordu.

Jak w to grać?

W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po czterech zawodników. W polo gra się na trawiastym boisku o wymiarach 274 na 182 metry (300 na 200 jardów). Celem gry jest trafienie niewielkiej białej kuli do bramki przeciwnika za pomocą długiego kija zwanego malletą. Bramka ma 7,3 m (8 jardów) szerokości. W Europie mecz zwyczajowo składa się z 4 części, każda z nich trwa 7,5 minuty. Poszczególne części meczu zwie się czakerami (chucker). Po każdym z nich zawodnicy mają 3 minuty na odpoczynek i np. zmianę konia. Zazwyczaj zawodnik podczas jednego meczu gra na grzbiecie czterech koni. Ze względu na wyczerpujące manewry na boisku, muszą być to zwierzęta wytrzymałe i gibkie, np. konie pełnej krwi angielskiej lub argentyńskie. Po zdobyciu bramki drużyny zamieniają się stronami. Końskie ogony są ujarzmiane wstążkami, aby rozwiane nie zawężały pola widzenia zawodników, a kopyta zwierząt bandażuje się w celu ich ochrony przed kontuzjami. Na Meifeld zawodnikom towarzyszyło blisko 200 kucyków.

Skąd wiadomo, kto jest najlepszy?

Podobnie jak w golfie, o klasie zawodnika w polo świadczy handicap, odpowiadający jego umiejętnościom. Handicap w polo wyraża umiejętności zawodnika w skali od minus dwa do plus dziesięciu. Europejscy gracze mają handicap na poziomie plus 5, polscy - plus 1 lub plus 2. Najwyższy handicap zawodnicy z Argentyny. W tym roku na Maifeld najwyższym handicapem plus 7 mógł poszczycić się Argentyńczyk Gaston Maiquez z drużyny Engel & Völkers. Suma poszczególnych handicapów graczy daje handicap całej drużyny. W rozgrywkach typu High Goal drużyna musi posiadać handicap co najmniej plus 8. Są to rozgrywki o najwyższym poziomi zaawansowania, stąd i najbardziej emocjonujące. Drużyny, które grały na Maifeld w tym roku, mogły się pochwalić handicapem plus 11 lub plus 12.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.