Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18535 miejsce

Relacja z wystaw Marka Kraussa w 2009 roku

W marcu i kwietniu odbyły się na Mazowszu dwie wystawy obrazów Marka Kraussa. Połączone były z projekcją filmu nakręconego na podstawie biografii mamy artysty oraz sprzedażą jego prac.

Legionowo. Bocznia droga. / Fot. Marek KraussPierwsza wystawa odbyła się w 28 marca 2009 roku w Miejskim Domu Kultury w Legionowie. Przedstawiono tam kilkanaście obrazów na temat powiatu legionowskiego. Była to pierwsza wystawa, na
którą pan Wiesław Sokołowski, z firmy zajmującej się przeprowadzkami, wypożyczył ze swojej kolekcji około 40 obrazów namalowanych przez Kraussa. Największą sensację budził portret jego żony oraz składanka van Gogha.Droga z Legionowa. Gaduła w samochodzie / Fot. Marek Krauss

Artysta pierwszy raz w życiu wystawił swoje obrazy na sprzedaż. Były to obrazy malowane na płótnie akrylami. Jeden obraz wystawił obecny poseł PO Zenon Durka. Dzieła dotyczące powiatu legionowskiego rozchodziły się jak świeże bułeczki. Artysta namalował je na podstawie jednodniowej obserwacji okolicy przed pierwszą wystawą. To wystarczyło, aby stworzyć aż 25 obrazów na temat powiatów legionowski.
Wieliszew. Kościół / Fot. Marek Krauss
Wystawa zakończyła się projekcją filmu DVD, nakręconego na podstawię autobiografii mamy Marka Kraussa.

Na wystawę 18 kwietnia w Muzeum Historycznym w Przasnysza przyjechali kolekcjonerzy obrazów Marka Kraussa z Warszawy, Wołomina i Przanysza. Sala była prawie pełnia. Wystawę otworzył kierownik muzeum, a prelekcję na temat sztuki wygłosił doktor nauk geograficzny Jerzy Jackiewicz, który jest kolekcjonerem dzieł sztuki. Legionowo. Spacer matki z córką / Fot. Marek Krauss

Przed tą wystawą artysta musiał domalować jeszcze kilka obrazów, gdyż prawie wszystkie zostały sprzedane w Legionowie. I tym razem rozeszły się niemal wszystkie. Na wystawę w Przasnyszu obrazy wypożyczyła pani Elżbieta Tyniecka.
Legionowo. Dawne koszary carskiej w XIX wieku / Fot. marek krauss
Następna wystawa będzie miała miejsce 7 sierpnia 2009 r. w Muzeum Miejskim w Nysie Kłodzkiej. Będzie to najprawdopodobniej ostatnia wystawa nie tylko w tym roku, ale i w całym życiu artysty. Ma to związek z jego pogarszającym się stanem zdrowia oraz problemami rodzinnymi.

Więcej na temat wystawy Marka Kraussa można obejrzeć krótki reportaż z telewizji legionowskiej na stronie autora

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • A E
  • 22.04.2009 21:42

"Przed tą wystawą artysta musiał domalować jeszcze kilka obrazów, gdyż prawie wszystkie zostały sprzedane w Legionowie." - tylko pozazdroscic :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.