Facebook Google+ Twitter

Religa: zapis o zakazie krytykowania lekarzy powinien zostać usunięty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-23 12:19

Były minister zdrowia Zbigniew Religa uważa, że sprawa błędów lekarskich powinna być rozstrzygana przed sądami powszechnymi. Profesor chciałby również zlikwidować zapisy Kodeksu Etyki Lekarskiej, które zakazują krytyki pracy lekarzy przez kolegów po fachu.

Zbigniew Relifa uważa, że dobry obyczaj nakazujący powstrzymanie się od publicznego komentowania innych lekarzy powinien zostać zachowany, ale nie powinien być regulowany przez kodeksy. W sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia błędu lekarskiego, inni medycy nie powinni kierować się fałszywą lojalnością - uważa były minister. Przepis, który bez względu na okoliczności nakazuje im milczenie były minister nazwał anachronicznym i pochodzącym z dawnej epoki.

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się kontrowersyjnym zapisem Kodeksu Etyki Lekarskiej. Zapis stanowi, że lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza. Szczególnie nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.

Zofia Sz., która złożyła skargę konstytucyjną w tej sprawie, uważa, że pojęcie dyskredytowania użyte w kwestionowanym przepisie prowadzi do zakazania publicznej krytyki działalności innego lekarza.

IAR/jp/dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.