Facebook Google+ Twitter

Religia - czy to potrzebne?

Jak wiadomo, religia jest pięknym przedmiotem szkolnym, na który dobrowolnie chodzi większość wspaniałych młodych ludzi uczęszczających do szkół publicznych. Jednak jak jest na prawdę?

Jak wiadomo, religia jest pięknym przedmiotem szkolnym, na który dobrowolnie chodzi większość młodych ludzi uczęszczających do szkół publicznych. Jeżeli ktoś nie chce chodzić na religię to dawkę uniwersalnych wartości otrzyma na przedmiocie zwanym etyką. Nie jest ona narzędziem żadnej indoktrynacji wewnątrz szkoły, nie ma za zadanie zmuszać do bycia religijnym. Fascynujące lekcje na niezwykle interesujące tematy prowadzą wykwalifikowani księża. Cud, miód, lukier i delicje. Jednak jak jest naprawdę?

Na wstępie chciałbym od razu rozwiać wątpliwości. Jestem katolikiem, właśnie wróciłem z niedzielnej mszy. Nie mam nic wspólnego z wszelkiego rodzaju sektami, subkulturami i temu podobnym bagnem. Jednak mam poglądy, które chcę wyrazić.

Mit pierwszy - dobrowolna nauka religii

Rzeczywiście, jeśli ktoś nie chce, nie musi. Jednak co wtedy? Musi się liczyć z brakiem akceptacji jego decyzji przez otoczenie. W rzeczywistości małomiasteczkowej lub po prostu wiejskiej, fakt nieuczęszczania dziecka na religię jest wręcz powodem do wstydu dla całej rodziny. W takich realiach plotki roznoszą się szybko. Wbrew temu, o czym zapewnia pan minister Roman Giertych, nasze społeczeństwo nie jest oceanem tolerancji i akceptacji.

Mit drugi - etyka zastępuje religię

Gdy moja koleżanka chciała zrezygnować z religii (nie z powodów ideologicznych) nikt nie wspomniał jej nawet zdaniem o nauce etyki. Właściwie nikt nie wie, jak mogłaby wyglądać zajęcia z tego przedmiotu. Nie powstały podręczniki i pomoce dotyczące tego przedmiotu. Nie wiadomo również, jakie wykształcenie pozwala uczyć tego przedmiotu. Czy miałby to być ksiądz, socjolog, historyk, polonista? Nie wiadomo.

Mit trzeci - neutralność przedmiotu religia i brak wpływu na religijność

Nie wiem nawet, ile to razy ksiądz lub katecheta pytał mnie – A byłeś w kościele? A jaka była ewangelia? A o czym kazanie? A powiedz mi tą i tą modlitwę.

Tego typu pytania przecież nijak sprawdzają omawiany materiał. Są tylko i wyłącznie sposobem na sprawdzenie, czy ktoś aby nie idzie w stronę ateizmu lub innych religijnych wynaturzeń i ewentualne wyratowanie go od całkowitego upadku moralnego. Wspomnieć trzeba też o ideologiczno - politycznym zabarwieniu lekcji, chociaż to zależy już od katechety. Na lekcjach religii często słychać sentencje będące jasną oznaką poglądów nauczyciela.

Mit czwarty - wykwalifikowani katecheci

Księża pracujący w szkołach często nie mają pojęcia o pracy z młodzieżą. To tak, jakby do klasy wszedł, dajmy na to, lekarz i bez jakiegokolwiek przygotowania zaczął uczyć. Większość uczących mnie katechetów nie umiała sklecić poprawnego gramatycznie zdania po polsku. Najprostsze błędy typu – Tu jest ta podobieństwo. – Wszystkie medytacje mówią tego aby. – Są dwa różne koncepcji zbawienia człowieka – powtarzają się na naszych lekcjach wielokrotnie. Do tej pory tylko jeden z uczących mnie katechetów sprawiał wrażenie dobrze przygotowanego do tej roli i czuł się dobrze z młodzieżą, którą uczył.

Czy więc lekcje religii są potrzebne? Myślę, że tak, jeśli jest spora grupa osób chcących uczęszczać na te zajęcia. Według mnie trzeba jednak przemyśleć zmiany w formie prowadzenia lekcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Prawda jest taka, że jeżeli będziemy się na to godzić, jako na rzecz mało ważną to na pewno szybko się nie zmieni. W chwili obecnej tylko rodzice mogą od szkoły potem od kuratorium na MEN skończywszy żądać racjonalnego podejścia tych wszystkich instytucji do edukacji. Bardziej skutecznego sposobu nie widzę. Tylko komu się chce walczyć z tą machiną ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda jest taka, że nauka religii w szkołach ogranicza się do nauki religii katolickiej. A to nie tak powinno wyglądać. Mam jednak wrażenie, że nie zmieni się to zbyt szybko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyższy tekst powinien być lekturą obowiązkową w seminariach.
Plus dla Autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.