Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1371 miejsce

Religia kontra etyka. Lewica domaga się zmian w nauczaniu religii w szkole

Na konferencji prasowej zwołanej 1 września 2010 roku, klub poselski Lewica domagał się zapewnienia nauki etyki w szkołach, usunięcia oceny z religii ze świadectwa oraz wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej dla uczniów.

 / Fot. PAPZ danych zaprezentowanych przez wiceprzewodniczącą SLD Katarzynę Piekarską wynika, że religia nauczana jest aż w 72 proc. polskich szkół, natomiast etyka zaledwie w 2,4 proc. Jej zdaniem powodem tych braków jest nie tylko brak nauczycieli, którzy prowadziliby lekcje etyki, ale również podręczników i materiałów dydaktycznych. Tymczasem, minister edukacji Katarzyna Hall, jeszcze w marcu 2009 roku dowodziła jednak, że nie jest to przedmiot niedostępny dla uczniów z powodu braku nauczycieli. Jak wówczas utrzymywała: "Nauczycieli etyki jest więcej niż oferty zajęć. Znam wielu nauczycieli etyki, którzy chcą pracować, ale szkoły nie oferują takich zajęć". Według danych MEN z 2009 r. w Polsce jest prawie 1300 nauczycieli mogących uczyć etyki.

Wiceprzewodnicząca Sojuszu Katarzyna Piekarska, na konferencji 1 września, przywołała dane, z których wynika, że rocznie pół mld zł przeznaczonych zostaje na pensje nauczycieli religii, mimo iż w pierwotnych założeniach wprowadzenie religii do szkół nie miało obciążać budżetu państwa. Nie zostały za to wykorzystane w 2009 roku środki z budżetu przeznaczone na nauczanie etyki.

W 2009 r., Katarzyna Hall twierdziła, że nauka etyki winna być w szkołach obowiązkowa, chyba że rodzic wybierze dla dziecka lekcje religii. Wówczas jednak deklarowała również, że "Na dziś nie ma na tyle zaawansowanego, przygotowanego aktu prawnego. Jeśli nie uda się w tym roku, to może w następnym. Będziemy pracować nad tym, by do takiego rozwiązania dojść". Posłanka Piekarska przypomniała, iż SLD zgłaszał propozycje powyższych zmian legislacyjnych już maju 2008 r. Jak mówi wiceprzewodnicząca Sojuszu "Platforma Obywatelska obiecała podczas kampanii prezydenckiej, że po wakacjach odmrozi nasze inicjatywy".

Poseł Lewicy, Tadeusz Iwiński, na konferencji prasowej w Kancelarii Sejmu poruszył kwestię zgodności polskiego ustawodawstwa w przedmiocie nauczania religii w szkołach z prawami człowieka. Przypomniał również czerwcowy wyrok Trybunału Praw Człowiek w Strasburgu w sprawie włączania do średniej stopnia z religii, jaką wytoczyła państwu polskiemu rodzina Grzelaków.

Jak podkreślił Iwiński: "Trybunał uznał wtedy, że Konwencja Praw Człowieka została naruszona w trzech kwestiach: dyskryminacji ze względu na wyznanie, łamanie prawa milczenia w sprawie własnej religijności oraz niedostępnej dla wszystkich możliwości podwyższenia średniej oceną z religii". Poseł przytoczył także argumentację Trybunału w Strasburgu, który uznał, że umieszczenie na świadectwie i wliczanie do średniej oceny z religii stawia w gorszej sytuacji uczniów, którzy ocen z religii nie mają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

ks - jeśli dobrze będzie skonstruowane prawo niegwarantujące zachowanie świeckość panstwa i rozdzielenie religii od państwa, to żaden islam nas nie zdominuje (prędzej nastąpi to, gdy będzie miało ten sam pływ na rząd, co obecnie dominujące wyznanie monoteistyczne).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będzie odwołania od orzeczenia Trybunału ws. nauczania etyki: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/451822,nie_bedzie_odwolania_od_orzeczenia_trybunalu_ws_nauczania_etyki.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
ks
  • ks
  • 15.09.2010 19:20

Faktycznie może nie każdy katecheta potrafi prowadzić lekcje katechezy tak by zaciekawić ale zobaczcie co się dzieje na świecie za 10-15 lat obudzimy się w kraju zdominowanym przez islam wtedy będzie nie ciekawie jak narzucą wam inną religię a chrześcijaństwo jest wpisane w historię polski odegrało dużą rolę w czasie komunizmu i jak by nie było dzięki temu żyjemy w wolnym kraju niestety wiele młodych ludzi nie potrafi tego docenić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny art odnośnie tematu: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg. mnie religia nie powinna być obowiązkowym przedmiotem w szkole, a co dopiero być wliczaną w średnią. Jeszcze nie spotkałam się z takim księdzem bądź katechetą, który prowadziłby ciekawe dyskusje wśród młodzierzy. Przez dwa late w LO uczył mnie ksiądz, który kazał nam czytać na głos coś z podręcznika,a potem drugie tyle dyktował. Kiedy chcieliśmy z nim podyskutować na jakiś życiowy temat on odpowiadał,żę musimy zrealizować materiał z podręcznika. Bezsensu.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał Props
  • Rafał Props
  • 03.09.2010 17:18

Witam.
Uczęszczam do Technikum Ekonomicznego w Szczecinie.
W naszej szkole jest narzucana wiara, a mianowicie mamy do wyboru :
- Religia w godzinach szkolnych
- Etyka w godzinach 18-19
Czy to jest zgodne z prawem ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojciech mazur
  • wojciech mazur
  • 03.09.2010 15:08

ksieza niech wracaja do kosciola!!!
a skoro religia w szkole to dlaczego " ta jedynie sluszna' ??????
KRZYZE NALEZY POZDRJMOWAC ZE SCIAN WSZELKICH URZEDOW.
szkoly powinny byc swieckie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
GH
  • GH
  • 03.09.2010 12:12

Szkoła nie jest miejscem na religijną refleksję, jest natomiast miejscem na totalitarną katolicką papkę, która uczy katolickiej "etyki" kłamstwa oraz prowadzenia podwójnego życia.
Rzeczywista Etyka jest częścia filozofii i nie miałbym nic przeciwko temu aby historię filozofii w przystępny i ciekawy sposób wykładać uczniom.
Moje dziecko nie będzie chodzić na religię, utwierdzam się w tej decyzji tym bardziej im bardziej biskupi wciskają nam siebie za pomocą ustaw. gdyby tzw religia była jak kiedyś w salkach po szkole...wtedy bym sie jeszcze raz zastanowił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • B P
  • 03.09.2010 11:22

>>> niedostępnej dla wszystkich możliwości podwyższenia średniej oceną z religii

jakoś przeżyłam ten brak oceny z religii, a i moja średnia na tym w żaden sposób nie ucierpiała ;)

>>> W tej sytuacji materiał opublikowany onegdaj w Wiadomościach24.pl "Religioznawstwo zastąpi przedmiot religii w szkołach?", a będący wówczas żartem primaaprilisowym, okazać się może całkiem rozsądną alternatywą...

też tak myślę...ale, ale to na obecną chwilę raczej nierealne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.