Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12423 miejsce

Relikwie Drzewa Świętego Krzyża w nowym relikwiarzu

Relikwie Drzewa Świętego Krzyża najprawdopodobniej już w Wielki Piątek zostaną umieszczone w nowym relikwiarzu wysadzanym dwoma tysiącami pereł. Podczas Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy niesione były jeszcze w dotychczasowym relikwiarzu.

Świętokrzyski klasztor. / Fot. Andrzej PiskulakMonstrancję, będącą wotum za tysiąclecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu przygotowuje znany kielecki złotnik Krzysztof Stradowski. Fundatorami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – kustosze najstarszego sanktuarium w Polsce oraz wielu licznych indywidualnych ofiarodawców.

- Najcenniejszy świętokrzyski skarb najprawdopodobniej już w Wielki Piątek zostanie umieszczony w nowym relikwiarzu. Będzie on wysadzany ponad dwoma tysiącami pereł, które stanowią tło dla złotego krzyża o podwójnych ramionach. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego zostaną w nim wystawiane do codziennej adoracji w kaplicy Oleśnickich, która odtąd będzie miejscem adoracji świętych relikwii - poinformował o. Damian Kopyto OMI – ceremoniarz klasztorny i zarazem rzecznik prasowy świętokrzyskich oblatów.

Nowy relikwiarz waży 6 kg i ma 70 cm wysokości. Wykonany jest z pozłacanego srebra i kształtem nawiązuje do monstrancji z 1626 r. Na stopie monstrancji wygrawerowana jest kopia obrazu Józefa Szermentowskiego – „Kościół Świętokrzyski na Łysej Górze z roku 1859”. Milenijna monstrancja na Relikwie Drzewa Świętego Krzyża kosztować będzie około 65 tys. zł. W klasztorze znajduje się już monstrancja na relikwie Świętego Krzyża ufundowana w 1626 r. przez opata Radoszewskiego oraz relikwiarz ufundowany przez Misjonarzy Oblatów z 1936 r.

Dzisiaj, 14 marca, ulicami Warszawy podczas Nabożeństwa Drogi Krzyżowej niesione będą Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Organizatorem Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej ulicami Żoliborza jest Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej oraz Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” . Relikwie za specjalną zgodą ordynariusza sandomierskiego bp Andrzeja Dzięgi przywieźli do Warszawy kustosze Sanktuarium Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.Przygotowywany przez złotnika Krzysztofa Stradowskeigo nowy relikwiarz z dwoma tysiącami pereł. / Fot. O. Damian Kopyto OMI

- Rozważania tajemnicy Męki i Śmierci Zbawiciela prowadzone będą w duchu i nauczaniu Sługi Bożego ks. Jerzy Popiełuszki, który często podkreślał, iż „przez Krzyż idzie się do zmartwychwstania - innej drogi nie ma”. Od grobu Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki krzyż będą nieśli: hutnicy, kolejarze, górnicy, służba zdrowia, strażacy, energetycy, policjanci, żołnierze, delegaci z regionów NSZZ „Solidarność”, samorządowcy, parlamentarzyści, młodzież i harcerze - poinformował O. Damian Kopyto OMI.

Dotychczasowy relikwiarz. / Fot. O. Damian Kopyto OMISanktuarium świętokrzyskie, prowadzą Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich na szczycie góry zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m. Odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII wieku św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.