Facebook Google+ Twitter

Relikwie papieża na aukcjach internetowych? Ks. Sławomir Oder: to świętokradztwo

"Kościół nie sprzedaje relikwii" - powiedział o ks. Sławomir Oder. Duchowny zwraca jednak uwagę, że są one dostępne w serwisach aukcyjnych.

 / Fot. By Ricardo77 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], viaMagdalena Rigamonti rozmawiała z księdzem Sławomirem Orderem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i wikariuszem Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej na temat handlu relikwiami. Jak czytamy w serwisie wprost.pl "biznes" ten rozwija się. Szczególnie w serwisie aukcyjnym eBay. Duchowny ostrzega jednak, że zarówno ten kto sprzedaje, jak i kupuje relikwie dopuszcza się grzechu. Jest to forma świętokradztwa.

Najcenniejsze są relikwie z krwią papieża. Są one dostępne w różnej formie np. próbek krwi, które miały zostać przeznaczone do badań. Drogocenne są również zakrwawione szaty Jana Pawła II. Z wywiadu dowiadujemy się, że szaty te zostały pocięte na kawałki i umieszczone w relikwiarzach. W ich tworzeniu specjalizuje się zakonnik z Włoch. Mają one formę kapsuł ze szkiełkiem na środku, przez które widać ich zawartość.

W Watykanie znajduje się sześć relikwiarzy z krwią Jana Pawła II. Ksiądz Oder oświadczył, że jeden z nich był użyty do beatyfikacji i najprawdopodobniej będzie użyty do kanonizacji. Duchowny przyznał także, że na specjalną prośbę biskupów przekazał kilka relikwii. Trafiły one do tych, którzy potrzebowali troski błogosławionego, lecz jeszcze nie kanonizowanego papieża.

Przed procesem beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, przygotowano specjalne obrazki. Zawierały one modlitwę w tej intencji. Było jednak coś jeszcze. Do każdego obrazka dołączony był malusieńki fragment szaty.

Ksiądz Sławomir Oder był postulatorem procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka. Ojciec Franciszek mianował go w czerwcu 2013 roku, Wikariuszem Sądowym Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej. Beatyfikacja Jana Pawła II miała miejsce w maju 2011 roku podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie. Jako datę kanonizacji wyznaczono 27 kwietnia bieżącego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A w Polsce rozprowadzono już kilkadziesiąt próbek JP II... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.