Facebook Google+ Twitter

Rembrandt w podróży

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-03 08:33

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, jeden z najcenniejszych obrazów przechowywanych w polskich zbiorach, na co dzień prezentowany w Muzeum Książąt Czartoryskich, opuścił Kraków.

Do 7 stycznia dzieło będzie pokazywane w Lejdzie (Holandia), miejscu urodzin autora, podczas wystawy zorganizowanej z okazji Roku Rembrandta. W sobotnie przedpołudnie lęk przechodniów przemierzających ul. św. Jana w Krakowie budziło kilku uzbrojonych po zęby strażników pilnujących sporego samochodu zaparkowanego nieopodal Muzeum Książąt Czartoryskich. Nagabywani, także przez prasę, pracownicy muzeum nabrali wody w usta. - Nic się nie dzieje, to rutynowe działania muzealne - mówili. Jak się okazało, w takiej tajemniczej atmosferze rozpoczynał swą wędrówkę do holenderskiej Lejdy "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. I nic dziwnego, podróże tak cennych dzieł objęte są najściślejszą dyskrecją. - Obraz pojechał w przepięknej skrzyni, wyposażonej w najnowocześniejsze zabezpieczenia, czujniki, resory itp. - mówi (po fakcie) Agnieszka Widacka, główny inwentaryzator Muzeum Narodowego w Krakowie (Muzeum Czartoryskich jest oddziałem MN).

Obraz będzie prezentowany w Stedelijk Museum De Lakenhal w Lejdzie, podczas wystawy gromadzącej pejzaże Rembrandta (artysta namalował ich zaledwie siedem). Ekspozycja jest jednym z punktów obchodów Roku Rembrandta zorganizowanego z okazji upływającej w tym roku 400. rocznicy jego urodzin. - Obraz wróci do Krakowa na początku stycznia - mówi wicedyrektor MN Marek Świca. Jak powiedziano nam w biurze Fundacji Książąt Czartoryskich, do której należą Zbiory Czartoryskich, wypożyczenie jest bezpłatne. Skądinąd wiadomo, że przed dwoma laty muzeum w Lejdzie nie było w stanie przystać na warunki Fundacji i MN, które chciały na miesiąc przyjąć w Krakowie całą rembrandtowską ekspozycję.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.