Remis z nutką niedosytu! Polska - Anglia 1:1

Dominik Lenart
Piłkarze reprezentacji Polski Kamil Glik (L) i Przemysław Tytoń (P) po meczu eliminacyjnym mistrzostw świata z Anglią w Warszawie, 17 bm. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.
Polska zremisowała z Anglią 1:1 w meczu El. MŚ na Stadionie Narodowym. Ten wynik nie krzywdzi żadnej ze stron, jednak pozostawił po sobie duży niedosyt. Przy odrobinie lepszej skuteczności podopieczni Fornalika mogli pokusić się o wygraną.

Przez większą część spotkania ton wydarzeniom na boisku nadawali Polacy, którzy nie przestraszyli się ekipy "Trzech Lwów" i od początku starali się narzucić swój styl gry podopiecznym Roya Hodgsona. Podobać mogły się ofensywne akcje przeprowadzane najczęściej prawą stroną boiska. Szczególnie brylował w nich Kamil Grosicki, który zanotował bodajże najlepszy występ w barwach biało-czerwonych. Jego rajdy prawą flanką niosły duże zagrożenie dla defensywy synów Albionu i bramki strzeżonej przez Joe Harta.

Po jednej z takich akcji w 13. minucie pomocnik Sivassporu idealnie podał piłkę wprost pod nogi wbiegającego w pole karne Łukasza Piszczka, który nie zdołał jej sięgnąć, a niebezpieczeństwo zdecydowanym wyjściem zażegnał bramkarz Manchesteru City. W 28. minucie o włos od zdobycia gola był Robert Lewandowski, który popisał się ładną indywidualną akcją. Jego uderzenie minimalnie minęło bramkę Joe Harta.

Anglicy nie demonstrowali nic specjalnego w swojej grze i zostawiali Polakom wyjątkowo dużo wolnej przestrzeni na konstruowanie akcji ofensywnych. Mimo, że to Polacy prowadzili grę, wystarczyła chwila dekoncentracji i nieuwagi w szeregach Biało-czerwonych. W 31 minucie gry dośrodkowanie Stevena Gerrarda z rzutu rożnego spadło wprost na głowę kompletnie niepilnowanego Wayne'a Rooney'a, który zdobył swojego 32 gola w barwach Anglii. Błąd w tej sytuacji popełnił Łukasz Piszczek, który nie zdołał zablokować uderzenia napastnika Manchesteru United.

W drugiej połowie Polacy za wszelką cenę starali się odpowiedzieć szybkim trafieniem. Idealną okazję ku temu miał najpierw Ludovic Obraniak, który w 53. minucie przymierzył z dystansu, jednak Joe Hart z wielkim trudem wybił piłkę po jego strzale na rzut rożny.

Podopieczni Fornalika natychmiast rzucili się do jeszcze bardziej zdecydowanych i odważnych ataków. Swoją szansą miał m. in. Piszczek w 60. minucie, kiedy to jego strzał otarł się tylko o boczną siatkę.

W 70. minucie cały stadion niemal eksplodował. Obraniak dośrodkował z rzutu rożnego prosto na głowę Kamila Glika, który uprzedził źle ustawionego Harta i posłał piłkę do bramki.

Więcej goli w tym meczu już nie oglądaliśmy. Polska po bardzo dobrym spotkaniu zremisowała z Anglią 1:1. Jednak pozostał spory niedosyt, ponieważ podopieczni Fornalika będąc stroną dominującą w tym meczu mogli, a wręcz nawet powinni pokusić się o zwycięstwo. Dobrze wyglądała współpraca na prawej stronie między Grosickim, a Piszczkiem, ze strony których groziło "Trzem Lwom" największe zagrożenie. Należy także pochwalić duet środkowych obrońców: Wasilewskiego i Glika, którzy nie dopuszczali do groźnych sytuacji i przerywali akcje Anglików poprzez wybijanie piłki albo blokowanie strzałów rywali.

W tabeli Grupy H Biało-czerwoni plasują się aktualnie na trzeciej pozycji ze stratą trzech punktów do prowadzących Anglików. Warto jednak wspomnieć o tym, że reprezentacja Polski rozegrał jeden mecz mniej niż synowie Albionu. Drugie miejsce zajmuje rewelacyjna Czarnogóra, która pokonała sensacyjnie w wyjazdowej potyczce Ukrainę 1:0. Kolejny mecz podopieczni Waldemara Fornalika rozegrają dopiero na wiosnę, kiedy to zmierzą się u siebie z Ukrainą.

Polska – Anglia 1:1

Bramki: Kamil Glik (70') - Wayne Rooney (31’)