Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26490 miejsce

Remont Hali Mirowskiej. Czy ślady egzekucji z 1944 roku zostaną usunięte?

W zachodniej części Hali Mirowskiej cegły, rozbite pociskami egzekucji z sierpnia 1944 r., zostaną wymienione na nowe. Kierownik budowy jednak uspokaja, że ślady mordu nie zostaną usunięte.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Warsaw_Hale_Mirowskie.jpg&filetimestamp=20080104112805Fasada budynku od strony al. Jana Pawła II opięta jest rusztowaniem. Ściana hali jest czyszczona, a zniszczone cegły usuwane. Na ich miejsce będą wstawione nowe.

Część usuniętych cegieł nosiła ślady po kulach egzekucji dokonanej w tym miejscu na początku sierpnia 1944 r. Obok nich wisi tablica "7 i 8 sierpnia 1944 w Halach Mirowskich hitlerowcy rozstrzelali 510 Polaków". Niemcy, używając broni automatycznej, rozstrzelali cywili, którzy mieszkali w rejonie ulicy Chłodnej i Elektoralnej. Pociski przebijające się przez ciała ofiar trafiały w ściany Hali Mirowskiej, dlatego elewacja budynku upstrzona jest otworami po kulach.

Kierownik budowy zapewnia, że zalecenia konstruktorskie nie pozwalają na usunięcie śladów po egzekucji. Z tego powodu zostaną one zachowane.

Stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka mówi, że cegła na elewacji frontowej ma zniszczenia strukturalne, dlatego musi zostać wymieniona, ale ślady po kulach, które znajdują się w zachodniej części zostaną zabezpieczone.

Remont zachodniej Hali Mirowskiej trwa od jesieni. Zakończony ma być w maju przyszłego roku. W pierwszym etapie zajęto się zachodnią elewacją, po niej odrestaurowana będzie wschodnia część budynku. Na podstawie starych fotografii zrekonstruowane zostaną wszystkie elementy wystroju architektonicznego i rzeźbiarskiego. Całkowicie zmieniona zostanie również stolarka okienna.

Warszawska konserwator zabytków nie zgodziła się na usunięcie brzydkiego, biedamodernistycznego wykuszu, którym przebito halę po 1959 r. Sam inwestor - Społem, również nie pali się do jego wymiany, gdyż na odnowienie całości brakuje mu pieniędzy. Cały remont kosztowałaby 10 mln złotych, a tak dużych pieniędzy Społem nie posiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.