Facebook Google+ Twitter

Remont Kościoła Pokoju

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-10-08 12:02

Ponad 60 milionów złotych będzie kosztowało odnowienie zabytkowej świątyni. Prace zaczęły się od naprawy okien i dzwonnicy, a to tylko wstęp do tego, by kościół odzyskał blask.

Pieniądze na remont kościoła przekażą: miasto, Unia Europejska i prywatni inwestorzy. / Fot. Dariusz GdeszKsiądz Waldemar Pytel, proboszcz świdnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej pw. św. Trójcy Odnowienia, mówi, że bez pomocy samorządu nigdy nie udałoby się wyremontować kościoła.
– Jesteśmy małą parafią. Rocznie na remont możemy z własnych środków przeznaczyć dwadzieścia, trzydzieści tysięcy złotych – tłumaczy. – To jednak kropla w morzu potrzeb. Przykładowo sama renowacja okien kosztuje nas 800 tysięcy, a remont dzwonnicy prawie milion. Bez wsparcia różnych instytucji nigdy byśmy ich nie odnowili – dodaje.
Kościół Pokoju to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków Świdnicy. Odkąd sześć lat temu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, do miasta przyjeżdżają tysiące turystów z całej Europy. Chcą zobaczyć ten niezwykły obiekt zbudowany bez użycia gwoździa.
Niestety, jego otoczenie pozostawia wiele do życzenia. Walą się mury okalające teren parafii, zniszczony cmentarz ewangelicki czeka już od lat na renowację, a uliczka prowadząca do zabytku i plac Pokoju, na którym stoi, są bardzo zaniedbane.
Za to w ostatnich latach udało się przeprowadzić kilka niezbędnych remontów samej świątyni, a wewnątrz na renowację czekają zabytkowe piękne sztukaterie, organy, ścienne malowidła.
Dlatego kościół i jego otoczenie zostały wpisane jako pierwszy i najważniejszy punkt w miejskim programie rewitalizacji starej części Świdnicy. Przywrócenie mu dawnego blasku pochłonie ponad 60 milionów złotych. Pieniądze dadzą: miasto, prywatni inwestorzy i Unia Europejska.
– W otoczeniu placu Pokoju powstaną m.in. strefy parkingowe, pasaże dla pieszych i kawiarnie – wylicza wiceprezydent Świdnicy Waldemar Skórski. – Dziś mamy zabytek, ale wokół niego żadnego turystycznego i gastronomicznego zaplecza.
A to ważne, bo kościół to nie tylko obiekt do zwiedzania. Jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty muzyki poważnej i organowej: Festiwal Bachowski, Wratislavia Cantans. W planach jest również adaptacja jednego z budynków na Centrum Informacji o Obiektach UNESCO i Instytut Badań nad Społecznością Ewangelicką.
– Chcemy, by miejsce to tętniło życiem, by turyści chętnie tu wracali i zatrzymywali się na dłużej – wyjaśnia wiceprezydent Skórski. – Wszyscy na tym skorzystamy. Kościół, ale też i miasto, bo dzięki temu stanie się dużo atrakcyjniejsze dla przyjezdnych.
Znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na gruntowny remont wnętrza kościoła. Budowla jest coraz starsza i bardziej krucha, bo powstała przecież z drewna.
– Bez wszystkich remontów za jakiś czas nie byłoby tu już co oglądać – mówi pastor Pytel. – Cieszę się, że samorząd to rozumie. Przecież nie każde miasto może pochwalić się zabytkiem tej klasy.

Największy w Europie


Kościoły Pokoju powstały 350 lat temu. Nie mogły mieć wież ani dzwonów. Można je było budować jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Na terenach dziś należących do Polski powstały trzy takie obiekty: w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Ten ostatni spłonął. Kościół Pokoju w Świdnicy jest dziś największą drewnianą budowlą religijną w Europie. Może pomieścić 7,5 tysiąca osób.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.