Facebook Google+ Twitter

Remont pałacu w Wersalu przesunięty. Rząd wycofał subwencję

W podparyskim Wersalu hucznie zapowiadany pięcioletni remont został przeniesiony na późniejszy, nieokreślony termin.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Château_de_Versailles / Fot. Marc Vassal/CC 3.0W podparyskim Wersalu hucznie zapowiadany pięcioletni remont został przeniesiony na późniejszy, nieokreślony termin. Wersalski zespół zabytkowych budowli oraz park jest jedną z największych atrakcji turystycznych Francji, ale także specyficznym symbolem splendoru państwa francuskiego. Z tego właśnie względu dyrektor kompleksu wersalskiego - Catherine Pegard, mianowana jeszcze przez byłego prezydenta Francji Nicolas Sarkozy’ego na trzyletnią kadencję, stanęła przed ogromnym zadaniem rozwiązania wielu problemów natury technicznej i organizacyjnej po decyzji wycofania obiecanej subwencji rządowej dla Wersalu.

Subwencja w wysokości 171 milionów euro miała w przeciągu najbliższych pięciu lat odmłodzić Wersal w całej swojej kompleksowości, między innymi miały być przeprowadzone prace w parku, w salach królewskich, miała być wymieniona instalacja systemów grzewczych budynków. "Nie rezygnujemy z prac renowacyjnych. Preferujemy je jedynie przełożyć na czas nieokreślony" - powiedziała do prasy pani Pegard. Obiecała też, że decyzja rządowa pozbawienia Wersalu subwencji nie będzie miała wpływu na jakość wizyt licznych zwiedzających.

Rok 2013 nie będzie czasem przeczekiwania. Dyrektorka zaznaczyła, że nie zostanie odwołana już zapowiedziana na październik 2013 bardzo ciekawa i ważna wystawa poświęcona królewskiemu ogrodnikowi Andre Le Notre, który to wsławił się rysując plany wielu tzw ogrodów francuskich. Nie będą także przerwane prace renowacyjne plafonu Salonu Obfitości, które potrwają do marca 2013.

Roczny budżet Wersalu wynosi 100 milionów, z czego 50 milionów stanowią wpływy z biletów (przez ostatnie cztery lata cenę biletu z 7,50 euro podniesiono na 15), a 20 milionów pochodzi od pozyskanych dobroczyńców, którymi są tak prywatne osoby jak i stowarzyszenia czy przedsiębiorstwa z całego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za wiadomość o wystawie poświęconej panu le Notre:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.