Facebook Google+ Twitter

Renesans Arcimbolda w New York Botanical Garden

W New York Botanical Garden oglądać można nadzwyczajną instalację "Cztery pory roku". Jej twórcę Philipa Haasa zainspirował włoski malarz renesansu Giuseppe Arcimboldo. O wystawie można przeczytać w nowym polonijnym "Przeglądzie Polskim".

Wydanie sierpniowe Na okładce sierpniowego wydania "Przeglądu Polskiego", miesięcznego dodatku kulturalnego do "Nowego Dziennika", pojawiło się zdjęcie z interesującej wystawy czterech rzeźb, wykonanych z włókna szklanego. Każda symbolizuje jedną z czterech pór roku: zimę, wiosnę, lato jesień. Twórcą instalacji "Four Seasons" jest amerykański artysta i filmowiec Philip Haas.

Instalację można oglądać w najstarszym i najpiękniejszym ogrodzie botanicznym Nowego Jorku - New York Botanical Enid A. Haupt Conservatory / Fot. Wikipedia Commons Garden na Bronksie od 18 maja do 27 października br. Została usytuowana na dziedzińcu Enid A. Haupt Conservatory. Tworzy ją zespół czterech ok. 4,5 metrowych popiersi, które w sposób wyrazisty nawiązują do sławnych obrazów malarza renesansu, Giuseppe Arcimbolda.

Na łamach sierpniowego "Przeglądu Polskiego" o wystawie Haasa pisze Bożena Chlabicz, która poddaje interpretacji niezwykłą manifestację inspiracji renesansem. Autorka zwraca uwagę, na obecną we współczesnej sztuce tendencję do wychodzenia artystów w plener, co już jest pewnym zwrotem awangardowej sztuki w kierunku tradycji. Świadczy najdobitniej o sięganiu do niej także instalacja Philipa Haasa, dosłownie przywołująca twórczość malarza z Mediolanu.

G. Arcimboldo, Lato / Fot. Wikipedia Commons Mistrz renesansu Arcimboldo tworzył swoje obrazy pór roku z sezonowych warzyw, owoców, charakterystycznych dla danej pory płodów ziemi. Do tej metody twórczej nawiązał amerykański współczesny rzeźbiarz, by ją unaocznić w trójwymiarze. Bożena Chlabicz zestawiając oryginały z jej rzeźbiarskimi współczesnymi adaptacjami dochodzi do wniosku, że artysta dał lekcję poglądową na temat różnic między sztuką dawną a współczesną. Pomysł rzeźbiarza ocenia jako doskonały.

Nasuwa się jednak refleksja, że ten przejaw inspiracji sztuką odrodzenia jest sygnałem interesującego renesansu sztuki rzeźbiarskiej w parkowej przestrzeni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.