Facebook Google+ Twitter

Renta korzystniejsza od wcześniejszej emerytury. Absurdy reformy

Od tygodni trwa w kraju batalia o zmiany emerytalne. Koalicja niby dogadana w tej kwestii, ale coś nie gra między PO i PSL. Gorzej, że system reformy emerytur zdaje się być chory. I nie ma czasu na leczenie. Wykorzystają to ludzie.

Reforma emerytalna w Polsce wciąż rozpala emocje wielu osób, w tym działaczy związkowych oraz polityków PSL, PiS i SLD. Po 5-tygodniowych rozmowach PO i PSL, miało być wszystko ok, a jednak nie ma końca iskrzeniu. PSL nadal walczy. Tym razem o to, kto kogo wydymał w rozmowach – Pawlak Tuska, czy odwrotnie. Rząd, na czele z premierem, chciał uzdrowić sytuację w systemie emerytalnym. Nie uzdrowił. A eksperci ostrzegają, że pomysły premiera Tuska wywrócą system. Twierdzą, że w prosty sposób można uzyskać wyższe świadczenia, a to w przyszłości "wyczyści" budżet ZUS.

Teraz PSL prowadzi z Platformą wojnę plakatową o swoich dobrych racjach i intencjach emerytalnych i złych a nawet wrogich - Platformy, bijących w przyszłych emerytów. Platforma, jakby nic złego się nie stało, zaczyna akcję informacyjną w sprawie emerytur. Związki zawodowe protestują. SLD żąda referendum. Ruch Palikota poprze reformę na określonych warunkach. Bo ma w tym swoje cele. Do gry wchodzi upolityczniony Kościół. Biskupi pouczają polski rząd, jak prowadzić politykę prorodzinną. A szary obywatel patrzy na całą sprawę jak na czarną magię.

Koalicyjny rząd – zdaniem ekspertów - robi wyłom w reformie emerytalnej i wprowadza emerytury częściowe. W ten sposób wiąże sobie pętlę na szyi. Ludzie, zamiast czekać na niskie świadczenia, będą w przyszłości masowo szli na renty, z tytułu niezdolności do pracy. To oznacza poważne zwiększenie dziury w budżecie ZUS.

Obecnie renty, z powodu niezdolności do pracy, pobiera 1,36 mln osób. ZUS i KRUS wydają na ten cel łącznie ponad 20 mld zł rocznie. Z różnych planów uszczelnienia systemu rentowego na razie nic nie wyszło. Zresztą w ostatnim czasie była tylko jedna taka próba. W 2008 roku ówczesny rząd Tuska przygotował nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ale prezydent Lech Kaczyński ją zawetował. Od tamtej pory rząd nie opracował nowej ustawy na temat dostosowania sposobu liczenia rent do emerytur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak wiadomo prace nad reformą emerytalną trwają nadal i nie znamy jej ostatecznej wersji. Nic nie stoi na przeszkodzie aby rząd pochylił się i nad systemem rentowym a nam pozostaje tylko czekać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
doPiSek
  • doPiSek
  • 03.04.2012 16:46

Panie Cybruch , czy jest ostateczna wersja reformy emerytalnej ? Populizm i pana dopadł .

Komentarz został ukrytyrozwiń
wqeteran 1980
  • wqeteran 1980
  • 03.04.2012 15:11

Tak niestety rządzą PO wskie Matoły Panie Cybruch !! Ręce opadają i inne części ciała jak się słucha tych idiotów . Trzeba by zrobić referendum i zapytać społeczeństwo :Czy jesteś za odwołaniem tego baraniego rządu!! Daję głowę Panie Cybruch że 90% społeczeństwa było by "ZA" odwołaniem tych "JEŁÓPÓW"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.