Facebook Google+ Twitter

Renta to wyrok. Jak traktujemy niepełnosprawnych?

Młodzież niepełnosprawna otrzymuje coraz lepsze wykształcenie, ale po ukończeniu szkoły zostaje skazana na całodobowy pobyt w domu albo rozmowę z telewizorem. Dlaczego tak się dzieje?

Występ wigilijny młodzieży niepełnosprawnej w powiatowej zespół szkół i placówek na ulicy jagiellonskiej 69 w Legionowie. / Fot. Marek KraussGdy rodzi się dziecko, można powiedzieć, że zdarzył się cud. Ale gdy rodzi się dziecko niepełnosprawne, rodzic sądzi, że to kara boska i zastanawia, co dalej z tym fantem zrobić. Jedni podrzucają je do domu opieki społecznej, żeby ukryć wstyd przed społeczeństwem (Rzymianie niepełnosprawne niemowlaki zabijali, a w XIX wieku takie dzieci były oddawane do cyrku). Niektórzy podejmują walkę, żeby z niepełnosprawnego człowieka uczynić osobę w pełni sprawną. Jeśli się nie udaje, to ukryje się, że "coś takiego" się urodziło.

Byłem świadkiem takiego wydarzenia w sanatorium w Garwolinie, bo razem ze mną mieszkał niepełnosprawny, którego brat był bardzo znanym aktorem i do tej pory nie ujawnił, że ma rodzeństwo. Inni rodzice wstydzą się takiego domownika - znam rodzinę, w której urodziła się córka, która nie widzi i nie słyszy i jest tak samo kochana, jak reszta rodziny. Moja przyjaciółka też urodziła się niepełnosprawna, rodzice ją porzucili, mama była alkoholiczką, ale na szczęście zaopiekowała się nią babcia. Reszta rodziny uważała, że babcia niepotrzebnie opiekuje się "czymś takim", a dziadek bił babcię za to, że trzyma niepełnosprawną w domu. W zakładzie, w którym pracowałem, poznałem kolegę, który miał brata. Jego żona postawiła po ślubie ultimatum: albo będzie rozwód, albo zapomni, że ma chorego brata.

Gdy rodzice pokochają takie dziecko, jakie dała im natura, często podejmują walkę, żeby zdrowsze - o ile medycyna na to pozwoli. Jeśli nie radzą sobie finansowo z kosztownym leczeniem to zaangażują różne fundacje, stowarzyszenia, będą apelować o pomoc w telewizji. Dziecko później idzie do szkoły specjalnej, gdzie otrzymuje dobre wykształcenie, uczy się nawet obcych języków - sam widziałem, jak jeden z uczniów mówił płynnie po angielsku. Nauczyciele starają się, żeby każdy uczeń po zakończeniu szkoły miał lepszy start. Niestety, gdy ukończą szkołę, pojawia się problem z zatrudnieniem. Pracodawcy uważają takie osoby za mniej inteligentne, a jeden właściciel powiedział, że woli więcej płacić podatku, niż dać takiej osobie pracę.

Gdy pracowałem w zakładzie, przewodnicząca chciała, żeby niepełnosprawny pracował za darmo, ponieważ ma rodziców, którzy powinni go utrzymywać. Podczas wyborów samorządowych kandydatka PO powiedziała, że po co niepełnosprawnym praca, skoro będą mieli wysoką rentę, a jeśli nie mają co robić, niech zapiszą się na terapię zajęciową. Rząd nie pomyślał, że wartp tworzyć specjalne miejsca pracy dla ludzi z ciężką niepełnosprawnością. Niezależnie od wyglądu, każdy niepełnosprawny człowiek ma prawo do godności i lepszego traktowania - tak jest zapisane w Konstytucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

proszę o kontakt w sprawię 10 zł za niby opieki społecznej , to podemnie kroki interwecyjne w miarę moich mozliwosci , uwazam za skandal

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystynazamora
  • Krystynazamora
  • 22.02.2011 17:17

Chcę poruszyć problem pomocy opiekunki z Opieki Społecznej.Kochani jesteśmy małżeństwem niepełnosprawnym na 1 grupie inwalidzkiej potrzebującym pomocy osób trzecich,ale będę mieć pomoc opiekunki jeżeli zapłacę za godzinę usługi 10 złotych za godzinę.Pomyślcie 10 złotych za godzinę.Mężowi zabrano rentę socjalną całkowicie mnie zabrano połowę renty socjalnej,mamy renty rodzinne,i rzekomo kryterium rent jest za wysokie Inwalido niepełnosprawny płacz i płać Opiekę Społeczną nie obchodzi że Ty potrzebujesz na leki na opatrunki na pomoc itd.....Tak tak to prawda gdzie który pracodawca płaci swoim pracownikom 10 zł za godzinę Ja taką sumę płacę do kasy Gminy.To przecież 10 zł to bardzo duża suma pieniędzy prawdopodobnie że niepełnosprawny który leczy się psychiatrycznie płaci 1 złoty za godzinę.Nie chcę użyć podstępu ,a słyszy się że nie którzy to praktykują ,no bo co mają robić ? tonący się brzytwy chwyta.Cóż mam robić ? Korzystam z pomocy opiekunki raz w tygodniu 2 godziny dziennie.Pozdrawiam ,serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPROSTOWANIE - Nie ma moich 5 filmików w W24 bo może komuś przeszkadzały i zostały usunięte, ale zapraszam na Y.T. tam jest 6 moich filmików z poradami dla niepełnosprawnych. Jeżeli ja w ogóle przeszkadzam w tym serwisie to proszę usunąć mój profil, sam nie wiem jak to zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Borek
  • Adam Borek
  • 24.12.2010 13:35

Mam grupę inwalidzką , oraz kartę parkingową . Stanąłem na miejscu dla niepełnosprawnych , z tyłu stanął taksówkarz . Jak poprosiłem go żeby odjechał to powiedział " w mordę je....... inwalida " . Bardzo często zdarza się że właśnie taksówkarze stają na miejscach dla nie pełnosprawnych .Nie mamy szans z tymi " ludżmi " wygrać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Terapię zajęciową? Mam wyrok z sądu pracy i zakaz jakiejkolwiek pracy zajęciowej, rehabilitacja żeby się nie pogorszyło bo na poprawę zdrowia nie mam co liczyć. Rehabilituję się sam, a przy okazji kręcę filmiki z wideoporadami dla niepełnosprawnych jednorękich, filmiki dostępne są w W24 albo na You Tube, na W24 wystarczy wpisać Wideoporadnik i wyświetlą się filmy, a na YT trzeba wpisać DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH albo niepełnosprawni jednoręcy i wyświetli się playlista (5 filmików). Gdyby nie komputer, moja pasja bezinteresowna, sąsiedzi i rodzina to dawno bym już padł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.