Facebook Google+ Twitter

Repeta za złe zachowanie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-03 18:08

Masz piątki i szóstki ze wszystkich przedmiotów? I tak możesz nie przejść do następnej klasy. Wystarczy, że nauczyciel uzna, że twoje zachowanie jest nieodpowiednie.

fot.appResort edukacji ma nowy pomysł, jak walczyć ze źle zachowującymi się uczniami. Wystarczy, że przez trzy lata z rzędu uczeń będzie miał naganną ocenę z zachowania, a nie zda do następnej klasy. Do tej pory ocena z zachowania nie miała wpływu na promocję. Jednak w ministerstwie edukacji jest gotowy projekt rozporządzenia dotyczącego sposobu oceniania i promowania uczniów. Zakłada on, że uczeń, który trzy lata z rzędu otrzyma naganną - czyli najniższą - ocenę z zachowania, nie zda do następnej klasy. Uczniowie, którym dwa razy trafiła się ocena naganna, także nie mogą być pewni, iż otrzymają promocję. O ich losie będzie decydowała rada pedagogiczna.

Resort edukacji przedstawi projekt w najbliższych dniach. Ocenę z zachowania chciał zrównać z innymi przedmiotami były minister edukacji Michał Seweryński. Zgodnie z jego pomysłem, uczeń z nagannym zachowaniem musiałby powtarzać klasę. – W szkołach są kamery, ochroniarze, ale nic to nie daje, nie eliminuje chuligaństwa. Może więc właśnie perspektywa, że na przykład z powodu bójki uczeń nie przejdzie do następnej klasy, będzie skutecznym straszakiem – uważa Seweryński.

Pomysł resortu edukacji krytykuje PO. – Ocenę z zachowania wystawia wychowawca klasy i jest ona uznaniowa. Zdarza się też tak, że nauczyciele niektórych uczniów faworyzują, innych zwyczajnie nie lubią. Ocenę z innego przedmiotu można poprawić. Przy zachowaniu uczeń nie ma możliwości się „podciągnąć” – uważa Krystyna Szumilas z PO, która jest nauczycielką. – A co z dziećmi chorymi na ADHD, które są nadpobudliwe? One też nie dostaną promocji, bo hałasują? – pyta retorycznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pomysł kompletnie niedorzeczny. Obecnie w szkole etapy edukacyjne trwają właśnie trzy lata. Za jaką karę nauczyciele i, niesprawiający kłopotów, uczniowie mieliby męczyć się z takim gagatkiem w ostatnim roku, kiedy to szczególnie trzeba się przyłożyć do nauki – uczniowie klas szóstych piszą na zakończenie sprawdzian, gimnazjaliści – egzamin, uczniowie szkół średnich – maturę. A łobuzów, którzy przez trzy lata (!) z kolei będą mieli naganną ocenę z zachowania, taka kara na pewno nie przestraszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.