Facebook Google+ Twitter

Replika synagogi z Gwoźdźca atrakcją Muzeum Historii Żydów Polskich

Studenci-wolontariusze z Europy, Ameryki i Izraela odtworzą dach spalonej synagogi z Gwoźdźca na Kresach. Już niebawem replikę będzie można podziwiać w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich.

Inicjatywa rekonstrukcji synagogi z XVII wieku wypłynęła od Roberta Supła, dyrektora Projektu Wykonania Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Wzorami dla wykonawców będą ocalałe zdjęcia i rysunki obiektu.

W przedsięwzięcie zaangażowani zostaną studenci z Europy, Ameryki i Izraela. 200 ochotników przez całe wakacje będzie uczestniczyć w warsztatach w skansenie w Sanoku. Przez 3 miesiące studenci, podzieleni na 20-osobowe grupy, będą pracować nad zrekonstruowaniem dachu. Nad pracami będzie czuwała międzynarodowa grupa historyków, architektów i artystów. Chcąc jak najbardziej zbliżyć się do oryginału, studenci nie tylko zastosują tradycyjne materiały, ale też tradycyjne techniki wykonania. Wszystkie prace rekonstrukcyjne mają być wykonywane ręcznie.

Syngoga dziś już biblioteką


Projekt ma też bardzo dużą wartość edukacyjną. Poza warsztatami dekorowania i stolarskimi, planowana jest tez seria wykładów skierowana do lokalnych społeczności.

Zrekonstruowany dach ma na stałe zagościć w warszawskim Muzeum już w 2012 roku. Będzie co prawda nieco mniejszy niż oryginał, ale jak zapewniają pomysłodawcy, bardzo efektowny. Kopułę będzie można podziwiać zarówno od góry, jak i od dołu. Muzeum wygospodarowało na ten eksponat aż dwie kondygnacje budynku.

Jak podaje www.warszawa.gazeta.pl na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych zostanie 110 mln zł. Projekt realizowany jest we współpracy z amerykańską pracownią Handshouse.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe i pouczające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.