Facebook Google+ Twitter

"Reportaż ma się w Polsce świetnie..."

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-17 08:35

Od 18 do 21 listopada w sześciu miastach odbywać się będzie festiwal "Pora Reportażu". Jest to część całorocznej inicjatywy "4 Pory Książki", promującej różne gałęzie literatury polskiej i światowej.

Logo festiwalu "Pora Reportażu" / Fot. Źródło:www.instytutksiazki.pl

Idea "Pory Reportażu"


Podstawą wszystkich festiwali są spotkania autorskie, jednak aby rozszerzyć kontekst, w jakim występuje literatura organizowane są dodatkowe imprezy towarzyszące.

W tegorocznej edycji, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Bielsku-Białej i Gdańsku z czytelnikami spotkają się Wojciech Jagielski, Olga Stanisławska, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Eli Barbur, Wojciech Tochaman czy Paweł Smoleński - polscy wybitni reportażyści. Będą to rozmowy, dotyczące podejmowanej w ich tekstach tematyki, warsztatu oraz indywidualnych doświadczeń twórców. Jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie także miejsca na historię reportażu.

Zagranicznym gościem festiwalu będzie tym razem Peter Godwin - pisarz i publicysta gazet takich jak "The Sunday Times", "The Observer" i "The Guardian" oraz reżyser filmów dokumentalnych, specjalista od spraw Afryki. Tematem przewodnim zaś będzie wydana w Polsce, w sierpniu ubiegłego roku, książka "Gdzie krokodyl zjada słońce",o której "The New York Times" pisał: Godwin tworzy niezapomniany obraz życia w rozdartym wojną kraju. Historia jego rodziców, którzy po II wojnie światowej przenieśli się z Anglii do Rodezji, jest jednocześnie historią ostatnich trzydziestu lat istnienia tego państwa.

Dodatkową formą popularyzacji form reportażowych będą warsztaty, które poprowadzą goście festiwalu. Mają one przybliżyć uczniom i nauczycielom sposoby pracy nad reportażem, oraz podstawowe wyznaczniki gatunku, a także wdrożyć do samodzielnej pracy.

W poszczególnych miastach


Najbogatszy program organizatorzy przygotowali w Krakowie - jak widać nie bez powodu nazywanym "miastem festiwali". Spotkania i dyskusje będą się tam odbywać codziennie od wtorku do niedzieli (17 - 22 listopada, czyli nawet dłużej niż oficjalny termin festiwalu). Jutro cykl zainauguruje spotkanie "Przeczytane w tłumaczeniu" w Instytucie Goethego (Rynek Główny 20, godz. 18.30) oraz wernisaż wystawy fotografii i pokaz zdjęć Anny Hakiel - "Bałkany – męskie życie" (Café Szafé, ul. Felicjanek 10, godz. 19.00).

Drugim miastem, w którym Pora Reportażu rozpocznie się już 17 listopada jest Warszawa. Na początek czołówka reportażystów spotka się pod hasłem: "Jak zmieniła się Polska przez ostatnie 20 lat" (Traffic Club, ul. Bracka 25, godz. 18.30). Swój udział zapowiedziało bardzo wielu autorów - wieczór zapowiada się więc bardzo owocnie.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Książki - głównego organizatora: www.instytutksiazki.pl

Partnerami Pory Reportażu są:
Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów" w Białymstoku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Księgarnia Bookarest w Poznaniu
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
Café Szafé w Krakowie
Wydawnictwa: Czarne i W.A.B.
A także: Klub Pod Jaszczurami i Klub "Goście Gazety”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.