Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26622 miejsce

Reportaż o zabójstwie dziennikarza nagrodzony przez SDP

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu Wielkopolskiego Oddziału SDP. Pierwsze miejsce zdobył Wojciech Dąbrówka z TVP Poznań, autor filmu "Zabójstwo dziennikarza" poświęconego niewyjaśnionej sprawie zaginięcia przed kilkunastu laty Jarosława Ziętary, młodego dziennikarza "Gazety Poznańskiej".

Sala Czerwona w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. W latach 1830, 1848 i 1863 odbywały się tu zebrania związane z walkami powstańczymi. Dziś mają tu miejsce całkiem inne zmagania. / Fot. Jola PaczkowskaNagrody wręczają Anna Kopras-Fijołek i prof. Piotr Śliwiński. W tle posągi Władysława Łokietka z Kazimierzem Wielkim. / Fot. Jola PaczkowskaKonkurs dziennikarski o nagrodę im. Wojciecha Dolaty, dziennikarza "Gazety Poznańskiej" - ofiary walki o wolność - adresowany był do wszystkich dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych, związanych z regionami wielkopolskim i lubuskim, a także do wydawców, redaktorów prowadzących, sekretarzy redakcji i osób redagujących strony internetowe.

Jury konkursu decydującego o przyznaniu nagrody za nieprzeciętne osiągnięcia zawodowe w 2009 roku, za dziennikarstwo wyróżniające się szczególną rzetelnością, fachowością, odwagą w podejmowaniu tematów obradowało w składzie:
- prof. Piotr Śliwiński - przewodniczący
- Włodzimierz Bogaczyk
- Zenon Bosacki
- Piotr Frydryszek
- Anna Kopras-Fijołek
- Waldemar Śliwczyński

Nagrodę odbiera Violetta Szostak. / Fot. Jola PaczkowskaNa widowni członkowie Jury i dziennikarze. / Fot. Jola PaczkowskaOgłoszenie wyników i wręczenie nagród odbywało się w pięknej Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Anna Kopras-Fijołek - prezes Zarządu Oddziału SDP w Poznaniu - poprosiła prof. Piotra Śliwińskiego o wygłoszenie laudacji pod adresem laureatów. Każdy z nagrodzonych miał przyjemność usłyszeć wiele słów uznania na temat zgłoszonych do konkursu materiałów.

"Sędzia na zawodach sportowych nie ma tak rozdartego serca jak my" - usłyszeli zebrani z ust profesora. Bo prac o wysokim poziomie merytorycznym i warsztatowym wpłynęło dużo, wszystkie były o czymś wyjątkowym i ważnym. Jury nie miało więc łatwego zadania. A zaproszeni na uroczystość dziennikarze usłyszeli komplementy na temat zalet pióra, kultury dziennikarskiej, rzetelności, dociekliwości i empatii dziennikarskiej, odwagi i profesjonalizmu.

I miejsce przyznano Wojciechowi Dąbrówce z TVP Poznań za wyemitowany w TVP1 w ramach „Misji specjalnej” reportaż „Zabójstwo dziennikarza”. Urodzony laureat, jak powiedział o nagrodzonym profesor, przyznał, że wielką pomoc przy gromadzeniu materiału otrzymał od Rzecznika Praw Obywatelskich, śp. Janusza Kochanowskiego.

Za plecami dziennikarzy szepczą coś Władysław Jagiełło z bratem Witoldem / Fot. Jola PaczkowskaZ okien Sali Czerwonej widać poznański Ratusz, ale koziołki już śpią. / Fot. Jola PaczkowskaMłody poznański dziennikarz "Gazety Poznańskiej", Jarosław Ziętara (1968-1992) zajmował się m.in. tematyką polityczną i aferami gospodarczymi. Przed uprowadzeniem opisał przekręty w bazach państwowych przedsiębiorstw transportowych - czytamy na stronie Jarosław Ziętara - kronika niewyjaśnionej zbrodni.

II miejsce zdobyła Violetta Szostak, dziennikarka „Gazety Wyborczej", za cykl o rodzinie Szwaków z Błot Wielkich. W sierpniu ub. roku odebrano rodzicom córkę tuż po jej narodzinach. - Nad tymi artykułami pracowało wiele osób z naszej redakcji i również w ich imieniu odbieram tę nagrodę - powiedziała laureatka.

III miejsce - ex aequo - Arkadiusz Jakubowski z "Panoramy Leszczyńskiej" za tekst Wyłudzili rządowe pieniądze i Robert Mirzyński z Radia Merkury za program Strona po stronie.

Jury przyznało też wyróżnienia. Otrzymali je:
Damian Idzikowski - "Wiadomości Wrzesińskie" i Stanisław Zasada.
Wyróżnienia honorowe:
Krzysztof Sadowski - "Radio Merkury",
Michał Kopiński - "Polska. Głos Wielkopolski".
Wyróżnienie specjalne przyznane przez wydawnictwo "Kropka" dostała
Anna Kochnowicz - za materiały dotyczące kultury.
Wyróżnienie specjalne przyznane przez zarząd WO SDP:
Karol Górski - "Gazeta Jarocińska".

Ostatni numer Forum Dziennikarzy / Fot. Jola PaczkowskaSekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński podarował zebranym ostatni numer Pisma SDP - Forum Dziennikarzy. W czasopiśmie można zobaczyć m.in. nagrodzone Prasowe Zdjęcia Roku 2009, prezentacje autorskie Klubu Fotografii Prasowej. Są artykuły dotyczące nowej ustawy medialnej, odpowiedzialności dziennikarzy, wolności mediów, dziennikarzy obywatelskich, piątej władzy.

Wręczaniu nagród towarzyszyła dyskusja pod hasłem "Dlaczego media zgubiły Wielkopolskę?" Na tytułowy temat, podczas czwartku literackiego, dyskutowali prof. Piotr Śliwiński, Jarosław Giziński, Dariusz Jaworski.

Niestety, z przykrością stwierdzam, że nie wiem, czy na konkurs wpłynęły jakiekolwiek materiały o tematyce lubuskiej, poza skromnymi piszącej te słowa. Faktem jest, że wyraz "lubuskie" podczas wręczania nagród nie padł. Zresztą sam temat dyskusji sygnalizował, na czym Wielkopolski Oddział SDP się skoncentruje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jakie państwo, takie jego organy. Czy w Polsce coś dobrze funkcjonuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak dobrze zrobiony materiał -profesjonalistka..... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jola przygotowuje profesjonalnie materiał i dlatego życzę jej wspaniałych wakacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że Jola od urodzenia jest promocją Wielkopolski. Woj. lubuskie i wielkopolskie - kto to rozróżnia?
Na czym się skoncentruje Wielkopolski Oddział SDP? Jeżeli nie wiadomo, to z pewnością na... polityce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To było naprawdę cenne doświadczenie. I przyjemność - miejsce, ludzie, opinie profesjonalistów.

Dodam jeszcze ważne uzupełnienie. Zenon Bosacki, członek Jury przybliżył zebranym (podobnie jak w ub, roku - http://www.sdp-poznan.eu/pod/wyd/konkurs4.html ) - myślę, że nie bez związku z ostatnią oceną mediów - osobę patrona konkursu, dziennikarza Wojciecha Dolaty.

"...jak Wojtek komentował jakieś wydarzenie, to prosił kolegę o innych poglądach, żeby napisał kontrkomentarz. Obydwa ukazywały się obok siebie. Na tym polegała jego rzetelność dziennikarska. Również, co wyraźnie trzeba podkreślić, w zakresie polityki".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam na zamku w Kórniku, ale wnętrz Pałacu Działyńskich nie podziwiałam.
Warto się tam wybrać; zdjęcia piękne. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne wnętrze. Galeria przedstawiająca Pałac Działyńskich w całej krasie, zrobiłaby pewnie duże wrażenie na czytelnikach W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo ja, Sławo, z urodzenia Wielkopolanka. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie odebrałam wiadomość, że moje materiały były jedynymi z Lubuskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...ale koziołki już śpią." - niesamowite... to takie zwyczajne koziołki są.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.