Facebook Google+ Twitter

Reportaże "Toast za przodków" - rozwiązanie konkursu!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-06 11:25

Od dziś w księgarniach można nabyć najnowszą książkę Wojciecha Góreckiego "Toast za przodków". Publikujemy listę laureatów konkursu. Zobacz do kogo trafiły egzemplarze "Toastu za przodków".

 / Fot. CzarneLista zwycięzców

1. Jolanta Paczkowska
2. Lesław Adamczyk
3. Ewa Krzysiak
4. Dorota Michalczak
5.Mariusz Michalak


 / Fot. CzarneKsiążki podarowało wydawnictwo Czarne.

"Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne
enklawy należące do sąsiada. Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg".

Wojciech Górecki

"Nie znam się na Kaukazie. Zdaje się, że nikt się na nim nie zna; Lermontow się znał, ale go zabili. Mimo to, wędrując z Wojtkiem Góreckim po tym obcym świecie, czułam się dziwnie swojsko. A kiedy celnik zamknął granicę, by go podwieźć do miasteczka, kiedy kierowca autobusu przerwał podróż, by zaprosić go do swojego domu (staruszek ojciec musiał opowiedzieć gościowi jak Berlin zdobywał) pomyślałam: złym reporterom nic takiego się nie przytrafia".

Hanna Krall

"Jak można chcieć do NATO, a jednocześnie uważać, że Stalin i Chrystus to najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata? W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu? Po co Sowieci wymyślili Osetię Pd i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji? Wreszcie czy Kaukaz Pd. z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzja to jeszcze Europa czy już Azja?

To tylko kilka pytań, na które w Toaście za przodków stara się dopowiedzieć Wojciech Górecki. Znakomity znawca Kaukazu, latami podróżował po nim jako ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, przyglądał się z bliska jako pracownik polskiej ambasady w Baku, a że do wiedzy eksperta dodał nieprzeciętny talent reporterski od książki trudno się oderwać.

Czytając pamiętajmy o tradycyjnym zakończeniu ormiańskich bajek - z nieba spadły trzy jabłka, jedno dla tego kto opowiadał, drugie dla tego kto słuchał, trzecie dla tego, kto zrozumiał. Jednym słowem - toast za autora"

Maria Przełomiec

Wojciech Górecki
"Toast za przodków"
Wydawnictwo Czarne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Gratuluj Laureatom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co to był za konkurs? Co trzeba było zrobić by wygrać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja Wszystkim Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)Dziękuję....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.