Facebook Google+ Twitter

Reporterzy bez Granic: Polska prasa na cenzurowanym?

Organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała dziś coroczny raport o wolności prasy. Polska plasuje się na 58. miejscu, uzyskując najniższe noty spośród wszystkich krajów unijnych.

fot. Adam Plona Od czasów pierwszego raportu w 2002 roku Polska systematycznie spada na liście (z pozycji 30. i wskaźnika 7,50 do pozycji 58. ze wskaźnikiem 14,00). Na pierwszym miejscu (ze wskaźnikiem 0,50) lokują się Finlandia, Islandia, Irlandia i Holandia. W krajach tych nie ma cenzury, nie ma gróźb wobec reporterów, dziennikarze nie są poddawani represjom ze strony władz.

Ubiegłoroczny lider, Dania , dziś uzyskał pozycję 19. Ma to związek z publikacją karykatur Mahometa, których autorzy byli szykanowani. Sprawa karykatur przyczyniła się także do represji wobec dziennikarzy w Jemenie, Indiach, Indonezji, Algierii i Jordanii.
Rosja jest najdalszym na liście krajem europejskim (miejsce 147) – prezydent Putin nie ukrywa zresztą, że wolność słowa nigdy nie była mu na rękę.
Najniżej wolność prasy oceniono w Azji – najgorzej jest w Korei Północnej , Turkmenistanie, Erytrei, w Birmie i Chinach.
Ciekawostką jest systematyczne obniżanie się pozycji USA na liście (z miejsca 17. w 2002 roku do 53. w tegorocznym raporcie). Jest to związane z Bushowską „wojną z terroryzmem”, w której nie ma miejsca na krytykę władz. Dziennikarze nie pochwalający metod tej wojny są traktowani jako podejrzani, zgodnie z dogmatem „bezpieczeństwa narodowego”. Terytoria zarządzane przez administrację Busha także notują dramatycznie niski wynik.

Reporterzy Bez Granic publikują swój raport w oparciu o pięćdziesiąt kryteriów, takich jak: morderstwa dziennikarzy, kary pozbawienia wolności, ataki i pogróżki, zakazy publikacji i kary dla wydawców, cenzura, zabór mienia i narzędzi pracy reporterów, monopolizacja mediów, reakcje i wypowiedzi lokalnych autorytetów, różnice w ocenie wydarzeń pomiędzy publikacjami w danym kraju, a poza jego granicami.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie Reporterów bez Granic: http://www.rsf.org/article.php3?id_article=19388

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,28319http://www.ropoiwzk.com/Interwencje/ligeza.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Reporterzy Bez Granic publikują* - *bez*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.