Facebook Google+ Twitter

Reporterzy CNN zamiast pomóc, filmowali śmierć Haitańczyków

Wyemitowany wczoraj przez telewizję CNN materiał wideo zdecydowanie przekroczył granicę szeroko pojętnej przyzwoitości i człowieczeństwa. Zamiast pomóc Haitańczykom postrzelonym przez policję, reporterzy filmowali ich cierpienie i śmierć.


UWAGA ! Materiał powyżej może być oglądany tylko przez widzów dorosłych ze względu na zawarte w nim okrucieństwo

Krótkie nagranie, przygotowany przez reportera Karla Penhaula, które przez kilka godzin było głównym materiałem na portalu internetowym telewizji CNN wzbudziło potężne kontrowersje. Pokazuje ono historię dwóch młodych mężczyzn postrzelonych przez policjantów w Port-au-Prince, stolicy Haiti. Mężczyźni byli podejrzani o kradzież ryżu, ale zarzut ten wydaje się wątpliwy. Fabuła zdarzenia jednak staje się tłem przy widoku dwóch konających mężczyzn na zatłoczonej ulicy. Jeden z nich z trudem łapie oddech, dławiąc się własną krwią umiera na ulicy nie doczekawszy się żadnej pomocy czy choćby podstawowej ludzkiej empatii.

http://www.youtube.com/watch?v=ERJVizL71P4 / Fot. fot. screenChoć ulica była pełna przechodniów i samochodów, nikt nie zainteresował się losem dwóch rannych mężczyzn, nikt nie wezwał karetki, nikt nie zatamował krwawienia. A co najbardziej szokujące - członkowie ekipy telewizyjnej CNN zamiast odpowiednio zareagować natychmiast chwycili za kamery i nagrywali konanie rannych Haitańczyków. "Jego ciało leżało na ulicy półtorej godziny" - to cytat z relacji reportera, która momentami przypominała opis sekcji zwłok. Nie wiadomo czy drugi mężczyzna, który był na tyle przytomny aby wydusić z siebie kilka słów otrzymał jakąkolwiek pomoc medyczną. Według nieoficjalnej wersji, dziennikarze nie zareagowali ponieważ osoby ranne były prawdopodobnie szabrownikami.

Co ciekawe, materiał był kilka krotnie powtarzany na antenie CNN International przed godziną 2 w nocy czasu polskiego, kiedy rozpoczął się międzynarodowy koncert pomocy dla Haiti "Help for Haiti, Now !", który również był transmitowany oraz współorganizowany przez CNN. Być może było to celowe działania stacji aby pokazać widzom prawdziwy obraz zniszczeń w tym karaibskim państwie i spowodować większe wpłacanie dotacji szczytny cel jakim bez wątpienia jest pomoc humanitarna dla Haiti. Nie ulega jednak wątpliwości, że pokazane tego materiału szerokiej publiczności łamie wszelkie pojęcie przyzwoitości w mediach (ogólnie przyjęto, że unika się pokazywania śmierci w czystej postaci w mass mediach). Jednak najbardziej oburzająca jest postawa ekipy reporterskiej CNN, czy tak zachowują się ludzie?

Źródła:
gazeta.pl
pardon.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Obejrzałem film i doszedłem do skrajnie innych wniosków. To dobry materiał. Uważam, że dziennikarze, którzy zrealizowali ten reportaż nie mogli pomóc tym dwóm nieszczęśnikom. Mogli natomiast zrobić dobry film, który zwróci uwagę mnóstwa ludzi na całym świecie na sytuację mieszkańców Haiti.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.