Facebook Google+ Twitter

Represje wobec organizatorów protestów przeciwko ACTA

Organizatorzy marszów protestacyjnych przeciwko ACTA, które odbyły się w całym kraju, alarmują, że obecnie stawia się im zarzuty kierowania nielegalnymi zgromadzeniami i karze wysokimi grzywnami pieniężnymi.

Marsz przeciwko ACTA 11.02.2012 Kraków / Fot. Sławomir OstrowskiPiętnastotysięczny tłum, który przeszedł 25 stycznia 2012 roku ulicami Krakowa, manifestował swój sprzeciw przeciwko polityce rządu, ale marsz miał charakter pokojowy i do żadnych poważniejszych incydentów nie doszło. Stało się tak dzięki osobom, które z wnętrza marszu kierowały emocjami tłumu, tak, by nie doszło do wybuchu gniewu i utraty kontroli nad przebiegiem wydarzeń. Cel został osiągnięty i wszystko przebiegło pokojowo. Dziś bohaterowie tamtych wydarzeń - ludzie, którzy czuwali nad przebiegiem marszu, są karani za swoją postawę.

Oficjalnym powodem represji, jak zgodnie twierdzą oskarżani i oskarżyciele, jest / Fot. W24 niedopełnienie formalności związanych z organizacją zgromadzenia, a konkretnie zbyt późne powiadomienie lub całkowite zaniechanie powiadomienia stosownych władz o zamiarze organizacji takowych zgromadzeń, a co za tym idzie, udział w nielegalnych zgromadzeniach.

16.04.2012 w Krakowie Nowa Prawica zorganizowała konferencję prasową z udziałem Artka Sygi jednego z organizatorów styczniowych protestów przeciw ACTA w Krakowie, który odpowie przed sądem za udział w proteście przeciwko ACTA w charakterze osoby przewodzącej nielegalnemu zgromadzeniu, ponieważ odmówił dobrowolnego poddania się karze pieniężnej w wysokości tysiąca złotych.Marsz przeciwko ACTA 11.02.2012 Kraków / Fot. Sławomir Ostrowski

"Nie ulega wątpliwości, że jest to straszak na ewentualne przyszłe protesty w tej sprawie czy w innej sprawie. Teraz już każdy będzie się bał, tysiąc złotych jest to jednak kwota, zwłaszcza jak tu kolega mówił, tam był przypadek osoby nieletniej. Jeżeli rodzice się dowiadują o czymś takim no to wiadomo, że od polityki, czy tam od udzielania się w życiu społecznym trzymaj się z dala" - powiedział podczas konferencji prasowej na temat stosowanych kar finansowych Lech Walicki. - "Śmiało można powiedzieć, że to, co powinno być docenione, jest w tej chwili potępiane i za to są kary. Myślę, że może to prowadzić do tego, że po prostu przyszłe protesty bedą zupełnie nielegalne, bo każdy się będzie bał do tego przyznać, a ludzie i tak wyjdą na ulice, jeżeli będzie taka potrzeba" - dodał Lech Walicki.

Zobacz video z tej konferencji:"Karani nie są organizatorzy protestów, karani są przewodniczący zgromadzeń, czyli osoby które na miejscu zawiadywały tym co się dzieje. Nawet nie musi to być osoba która bezpośrednio mówi do megafonu. Po prostu osoba która na miejscu wydaje polecenia pozostałym, przewodzi temu w sposób faktyczny, a nie na piśmie. Nie maja znaczenia formalności tylko stan faktyczny" - wyjaśnił w trakcie konferencji Artek Syga. - "Kwestia organizacji tych protestów jasno pokazała, że w Polsce nie można ufać władzy. Nie można ufać władzy w Polsce, bo za każdym razem nawet jeżeli się dogadamy z lokalnymi przedstawicielami władzy, okaże się, że jest jakiś przepis od górny, czy polecenie odgórne które oni teraz muszą wykonać".

Przychodzi do mnie ten sam człowiek, z którym wcześniej rozmawiałem, mówiąc, że on ma teraz związane ręce i on musi wobec mnie używać przemocy aparatu państwowego. Marsz przeciwko ACTA 11.02.2012 Kraków / Fot. Sławomir OstrowskiTo jest ciąg represji wobec młodych opozycjonistów, który trwa od kwietnia 2010 roku. Odkąd te marsze wolnych konopi zaczęły rzeczywiście być tak popularne i zaczęły tysiące ludzi na nie przychodzić i kiedy młodzi ludzie przestali wyjeżdżać za granicę, a zaczęli przejmować się sytuacja w kraju i zaczęli próbować coś zmieniać, od wtedy są inwigilowani" - dodał Artek Syga.

O komentarz do sytuacji przedstawionej prasie podczas konferencji Wiadomości24 poprosiły Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie nadkom. Mariusza Ciarkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 29.04.2012 18:46

ano właśnie respektowanie prawa w polsce znowu wymiar sprawiedliwości sie osmieszył w polsce ..ścigając przez lata bogu ducha winnego mazura .. chciano go prawnie wrobić .... dobrze ze by w USA bo u nas dawno by siedział w kryminale i teraz dostał prawnie . 5 groszy odszkodowania od prawnego państwa co za blamaż!!!!to kpiny z sprawiedliwości..

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 28.04.2012 06:20

gdyby nie "naruszenie "prawa nie byłby zadnej rewolucji a pewnie i niemile widzianej demonstracji... pewnie byśmy jeszcze zyli w głębokim PRL bo demonstranci łamali przecież prawo i nie byłoby zburzenia muru berlińskiego.. Pan Mosiczuk pisze bzdury o respektowaniu prawa w ten archaiczny sposób .. zreszta i czasy sie zmieniają i zwyczaje i często trzeba to prawo zmieniać tak ze trzeba realistycznie patrzeć na swiat i to co szkodliwe eliminować...także szkodliwe prawo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Panie Sławku, tak sąd ma obowiązek-koniec i kropka. Obywatele maja respektować prawo-koniec, kropka." - Dura lex, sed lex! Brawo nasz drogi Spartaninie, ale tu NIE SPARTA! i takie rzeczy jak spontaniczny charakter zgromadzenia muszą być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu tego czynu. Idąc Pańskim torem rozumowania należy zamknąć każdego lekarza pogotowia, który poda pacjentowi w karetce lek na który pacjent jest uczulony, o ile w przeświadczeniu lekarza pozwoli to na dowiezienie pacjenta żywego do szpitala.
"Co do tego mają międzynarodowe korporacje?" a czy ma Pan blade pojęcie czego dotyczy ustawa ACTA i czyje interesy są w niej bronione? Kto dostaje tzw. oręż do ręki? Zapewniam, że nie autor tylko wydawca.
Panie Arkadiuszu problem nie we własności, ale w chciwości korporacji. Tzw. drugi obieg istniał zawsze. Nawet przekazując ustnie słowa piosenki czy wiersza narusza Pan prawa autora. Ale autor którego się nie cytuje nie czyta nie opowiada o fragmentach jego twórczości odchodzi gdzieś w zakurzone czeluści bibliotek i tyle. Wyobraża Pan sobie sytuację w której szkoła podstawowa przykładowo imienia Szymborskiej płaci jej fundacji kasę za to, że na apelu czytano lub deklamowano jej wiersze? To tylko przykład. Ludzie zaprotestowali przeciwko czemuś co jest złe. I tzw. vox populi tym razem przeważył. Jak sądzę nie bez powodu. A skoro to lud wybiera władzę, to władza nie powinna teraz karać ludu za wyrażenie swego zdania. Skoro nie dano ludziom szansy by zrobili to inaczej zrobili to normalnie - spontanicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
 • Adam
 • 26.04.2012 13:21

Nie dajcie się tUskowi, nie bójcie się , nie dajcie sięzastraszyć, to nie tylko o ACTA chodzi, Polska tonie w długach Dług publiczny Polski wynosi...
956 601 017 294 zł = nieudolny rząd tUska...
STOP TUSK, STOP PLATFORMA, STOP DŁUG POLSKI !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
moszna joszna
 • moszna joszna
 • 26.04.2012 02:22

Rzad to prostytutka w rekach businessu , polityk to marionetka na uslugach busiessmanow , narod to dojna krowa ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Sławomir Ostrowski

Nie jestem zwolennikiem ACTA.
link
Problem własności intelektualnej "przetrwa" styczniowe poruszenie, obecne sankcjonowanie i występujące w przyszłości działania...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Mirosław Kraszewski

Panie Kraszewski. Pan odpłynął. Panu się "pomyrdała" Libia z Egiptem i z Peerelem...:)
Osobiście współczuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławku, tak sąd ma obowiązek-koniec i kropka. Obywatele maja respektować prawo-koniec, kropka. Co do tego dodawać? Co do tego mają międzynarodowe korporacje? Mówimy o złamaniu prawa a nie zasadności protestu-nota bene zgadzam się z nim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Słuchacz RM
 • Słuchacz RM
 • 25.04.2012 19:49

@roman koźmiński
@Miroslaw Kraszewski
Serdecznie ci tutaj zapraszam.Miłej lektury życzę .
http://glosrydzyka.blox.pl/html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Słuchacz RM
 • Słuchacz RM
 • 25.04.2012 19:45

@Miroslaw Krraszewski
@roman koźmiński .Wskazuję wam gdzie jest odpowiedni klimat do czytania i pisania .Serdecznie tutaj zapraszam.
http://glosrydzyka.blox.pl/html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.