Facebook Google+ Twitter

Republika Czeska powinna zwrócić majątek Kościoła katolickiego?

Kolejny, ważny i gorący temat debaty publicznej naszych sąsiadów. Chodzi co prawda również o majątek wspólnot Braci Czeskich itd., ale uwaga skupia się na argumentach za i przeciw katolikom, nie tylko ekonomicznych.

 / Fot. Patrick-Emil Zörner Paddy/CC 3.0Kościół Rzymsko-Katolicki, narzucony Czechom siłą, przy pomocy prześladowań o rozmiarach graniczących z ludobójstwem, w wyniku zwycięstwa Habsburgów w walce o ziemie czeskie na wojnie trzydziestoletniej, jest dziś Kościołem co dziesiątego, co najwyżej co czwartego obywatela. W dawnych czasach brał czynny udział w próbach calkowitego zniszczenia czeskiej odrębności językowej oraz wyznaniowej. Kiedy po wiekach austriackiego zaboru odrodziły się niepodległe Czechy, ich ideologia państwowa odwoływała się do husytów i kalwinistów, którzy siłą zdobyli niepodległość w XV wieku, a dwieście lat później stracili ją stawiając bohaterski opór niemiecko-katolickim najeźdzcom.

Mimo to KRK, w praktyce coraz bardziej ulegając żądaniom działaczy czeskiego odrodzenia narodowego drugiej połowy XIX wieku, początkowo zachował rząd dusz. Jak podaje czeska Wikipedia, według spisu z roku 1921 do tego wyznania przyznawało się 82 proc. mieszkańców obecnego państwa czeskiego, a z roku 1930 niewiele mniej, bo 78 proc. Wyraźny upadek znaczenia rzymsko-katolickich proboszczów przyniosły ze sobą dopiero rządy komunistyczne, ograniczając powyższy odsetek do 39 proc. wg spisu z 1991. Mogłoby się wydawać, że upadek ateistycznego reżimu, w przypadku Czechosłowacji bez wahania pakującego duchowieństwo za kraty, przyniesie odrodzenie rzymsko-katolickich parafii. Stało się jednak na odwrót.

Dwa kolejne spisy powszechne wykazały spadek liczby ankietowanych uważających się za rzymskich katolików do 27 (2001) i 10 proc. (2011). Taki obrót spraw przypisuje się często zniszczeniu seminariów duchownych przez reżim komunistyczny, prowadzącemu do braku zastępowalności pokoleń kapłanów. KRK bezustannie narzeka również na to, że po prostu nie za co ani gdzie (z powodu braku zwrotu budynków) otworzyć nowych seminariów, ani też zapewnić odpowiednich warunków życia swoim przeważnie starym i schorowanym duchownym. - podaje Wikipedia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jak widać na załączonym wideo bracia Czesi mają więcej poczucia humoru i nie zrobią -miejmy nadzieję - ze związku państwa z Kościołem małżeństwa :)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
razSierpem razMłotem
  • razSierpem razMłotem
  • 10.08.2012 06:26

BEŁKOT.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.08.2012 21:17

Czesi są mądrzejsi od polaków,czarna stonka do kamieniołomów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbawiciel
  • zbawiciel
  • 09.08.2012 19:04

Po zwroceniu majatku kosciolowi,jak juz w Czechach pozostanie jeden jedyny katolik co stanie sie niebawem,stanie sie on milarderem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytuję:
"KRK bezustannie narzeka również na to, że po prostu nie za co ani gdzie (z powodu braku zwrotu budynków) otworzyć nowych seminariów"

Bidulki bez pieniążków... :D Niech ich dofinansuje Watykan, albo np polski kościół niech się z nimi podzieli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.