Facebook Google+ Twitter

Republika Macedonii czy Północna Republika Macedonii?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-24 21:38

Trwają rozmowy mające zażegnać długoletni macedońsko - grecki spór o nazwę Macedonii. Po kilku nieudanych rundach pojawiła się propozycja, która ma duże szanse na zaakceptowanie jej przez obie zwaśnione strony.

Oficjalna flaga Macedonii / Fot. Wikimedia CommonsW lutym tego roku mediacji w sporze podjęła się ONZ, powołując swojego specjalnego wysłannika Matthew Nimetz`a. W spotkaniach z Zoranem Jolevskim - mediatorem macedońskim i Adamantiosem Vassilakisem - mediatorem greckim, wypracował on już kilka propozycji, jednak żadna do tej pory nie spotkała się z akceptacją obydwu stron sporu.

Ostatni pomysł nazwy „Północnej Republiki Macedonii” został odrzucony przez Greków. Ateny zaprzeczają jednak informacjom, jakoby ich sprzeciw dotyczył samej nazwy. Chodzi tutaj o fakt, że nowa nazwa miałaby być używana tylko w relacjach dwustronnych. Grecja domagała się natomiast, aby „Północna Republika Macedonii” stała się nazwą powszechną, używaną również w relacjach z innymi państwami.

W czwartek (20.08) doszło do ponownego spotkania Nimetz`a z Jolevskim. Według macedońskich mediów Jolevski przystał na propozycję oenzetowskiego mediatora dotyczącą „Północnej Republiki Macedonii”. Nimetz powiedział również, że 125 krajów, które uznało do tej pory „Republikę Macedonii” nie może być zmuszanych do akceptowania nowej nazwy tego samego kraju.

Mimo trudności oba państwa deklarują gotowość i chęci do ostatecznego rozwiązania spornej kwestii. - Macedonia zobowiązała się do aktywnego uczestnictwa w rozmowach i oczekuje obustronnie akceptowanego rozwiązania, które pozwoli na zachowanie tożsamości, godności i integralności macedońskich obywateli w imię euroatlantyckich wartości i demokratycznych zasad - powiedział Jolevski. Z kolei Adamantios Vassilakis w wypowiedzi dla greckich mediów wyraził nadzieje, że: „negocjacje zakończą się szybko i pomyślnie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.