Facebook Google+ Twitter

Requiem dla żarówki

Gdy 18 października 1931 roku zmarł Thomas Alva Edison, zgaszono wszystkie żarówki, by uczcić jego pamięć. 1 września 2009 roku umarła sama żarówka. Wyrok wydała rok wcześniej Unia Europejska.

Pierwszą żarówkę skonstruował w 1838 roku Jobard a swoją konstrukcję opatentował w roku 1860 Joseph Wilson Swan. Thomas Alva Edison swój patent zgłosił dopiero w roku 1879, ale to właśnie jego konstrukcję znamy i używamy do dziś. Niedługo jednak będziemy mogli mówić o tym jedynie w czasie przeszłym z powodu Unii Europejskiej, która zadecydowała, że w najbliższych latach tradycyjna żarówka będzie powoli wycofywana z produkcji i sprzedaży na terenie Wspólnoty. Czy wyjdzie także z użytku nie zadecyduje jednak sama Unia, gdyż wolny rynek nie znosi bezmyślnej regulacji.

Od 1 września nie wolno na terenie Unii Europejskiej produkować ani sprzedawać tradycyjnych żarówek o mocy od 100W wzwyż. Rynek zareagował na to błyskawicznie. Konsumenci, w których unijna decyzja uderza najbardziej, wręcz rzucili się na resztki zapasów jakie jeszcze pozostały w sklepach. Warto jednak pamiętać, że poza wspólnotą zakaz nie obowiązuje. Najbliżej mamy Ukrainę skąd być może już niedługo graniczne „mrówki” wraz z papierosami zaczną przemycać także żarówki o mocach 100, 150 i 200W.

Żarówka zgodna z wymogami UE

Według unijnego pomysłu, żarówkę mają zastąpić energooszczędne świetlówki. Czy są jednak w stanie? Świetlówki kompaktowe wyposażane są wprawdzie w identyczne gwinty, jednak zwłaszcza te o mocach odpowiadających wycofanym w tym roku żarówkom, często są zbyt duże, by zmieścić się w tych samych kloszach domowych lamp. Warto także dodać, że nie ma energooszczędnych odpowiedników żarówek o nominałach wyższych niż 100W - dla wyższych wartości są jedynie podobne, trudniej dostępne i o wiele droższe. Wiele do życzenia pozostawia także światło emitowane przez świetlówki, które bardziej niż do przytulnego domowego pokoju pasuje do prosektorium. Światło to także szybciej męczy wzrok a pełną nominalną jasność osiąga dopiero po pewnym czasie od włączenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Pseudoekologicznych bzdur wdrazanych niestety w zycie jest o wiele wiecej. Jednym z bardziej szkodliwych to np. stosowanie zamiennikow freonow w klimatyzatorach i innych urzadzeniach chlodniczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, teraz w imię źle pojętej ekologii będziemy sobie niszczyć wzrok. Zyskają na tym również lekarze i optycy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, wlasnie widzialem ten tekst i bardzo mi sie spodobal. Profesionalnie przygotowany material.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałam o tym tutaj w styczniu tego roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W jakimś programie publicystycznym kilka dni temu, tak zwani " eksperci", czyli dziennikarze, miedzy innymi Żakowski, postawili tezę, że decyzja KE to uległość wobec terroru dwóch koncernów: Philips i Osram. I że tak naprawdę celem jest dioda, nie świetlówka, a ta ostatnia musi się sprzedać w określonych ilościach, żeby zdyskontować nakłady i przynieść zyski. Porównali to do polityki firm produkujących np procesory, gdzie znana jest technologia produkcji np procesora 6 Ghz, ale przedtem będą wprowadzane niższe częstotliwości, ponieważ wynika to z optymalizacji nakładów do zysków.
Jak zwał tak zwał, konkurencja jest za mała, a "argumenty" ekonomiczne nie są wystarczającym powodem wprowadzania dyktatu.
Niech klient sam sobie wybierze, co mu się bardziej opłaca. O innych już parametrach wpływających na wybór nie wspominając...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milo mi, ze Ci sie zakonczenie spodobalo :) A co do zarowek to obawiam sie, ze UE nie zmieni decyzji. Ja jednak wierze w skutecznosc wolnego rynku. Zajmuje sie analiza kilku rynkow regulowanych i w zasadzie nie bylo przepisu tego typu, ktorego nie daloby sie ominac. Jesli faktycznie bedzie zapotrzebowanie na zarowki to zarowno beda one w jakis sposob do nas trafialy z krajow, w ktorych ten chory zakaz nie obowiazuje. Nie jest takze wykluczone, ze producenci czujac popyt wpadna na jakis pomysl, ktory sprawie, ze albo to co beda produkowac nie bedzie zarowka (z formalnego punktu widzenia) albo beda one mialy 99W :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromna betonowa wieś - przepraszam UE - to spodobało mi się najbardziej. Najbardziej nie podoba mi się światło ze świetlówki - żarówko wróć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypuszczalnie beda to swietlowki o ksztalcie imitujacym zarowki. Odpowiedniki zarowek do 100W sa juz w rozmiarach takich jak zarowki. Problem jest z mocniejszymi swietlowkami, bo one sa nadal dosc duze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiejsze koleżensko - emeryckie spotkanie przy ciasteczku i kawie, zdominowała dyskusja o żarówkach. I nie rozwiązany został problem światowej wagi - jakie żarówki wkręcone zostaną w przybytkach typu Opera Wiedeńska - do stylowych żyrandoli Svarowskiego?
Itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacznijmy łapać świetliki... one są ekologiczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.