Facebook Google+ Twitter

Resort edukacji będzie dofinansowywał wycieczki patriotyczne

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-24 19:44

Ministerstwo edukacji chce dodatkowych 15 mln zł, które pozwoliłyby współfinansować wycieczki szkolne do miejsc ważnych w dziejach Polski. Obecnie resort posiada na ten cel 7 mln zł i już opracowuje trasy edukacyjnych wypraw.

fot. Janusz Wójtowicz/Słowo Polskie Gazeta Wrocławska – To mają być miejsca pamięci narodowej, z których jesteśmy dumni i gdzie doszło do ważnych wydarzeń – Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków, ale też Oświęcim i Majdanek. To będzie ważny element wychowania patriotycznego – wyjaśnia Roman Giertych, minister edukacji. Dodaje, że dotyczyłoby to także wyjazdów zagranicznych, m.in. Rzym, Monte Cassino, Paryż, Normandia, Litwa, Ukraina, Białoruś. Resort zamierza dofinansowywać te wycieczki, ale obecnie ma na ten cel tylko 7 mln zł. – Będziemy walczyć o dodatkowe 15 milionów z przyszłorocznego budżetu. Pozwoliłoby to na ruszenie z programem już od marca, kiedy rozpoczyna się sezon wycieczkowy – uważa Giertych.

Resort opracowuje właśnie siedem głównych kierunków wypraw, m.in. pod hasłem martyrologii Polaków, wielkich powstań, wybitnych Polaków (np. Henryka Sienkiewicza, Jana III Sobieskiego). – Wdrażanie tego programu powinno zająć do dziesięciu lat. Mam nadzieję, że doprowadzimy do tego, by każdy uczeń w czasie całego procesu edukacji odwiedził pięć-siedem ważnych miejsc – mówi minister edukacji.

Chyba po raz pierwszy z pomysłem Giertycha zgadza się jego główna oponentka z PO, posłanka Krystyna Szumilas. – Uczniowie najbardziej skorzystają, jeśli będą uczestniczyć w lekcji historii „w terenie”. Oglądając wszystko na żywo na pewno lepiej wszystko zapamiętają i przyswoją więcej wiedzy, a przy okazji będą mieli okazję wypocząć – uważa Szumilas, szefowa sejmowej komisji edukacji.

MK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.