Facebook Google+ Twitter

Resort zdrowia chce limitowania sprzedaży popularnych leków na kaszel i katar

Resort zdrowia chce wprowadzenia limitów na sprzedaż leków z pseudoefedryną, kodeiną i dekstrometorfanem. Środki zawierające te substancje wykorzystywane są przez młodzież do odurzania się.

 / Fot. Anna KaczmarczykPopularne syropy i leki na katar wykorzystywane są coraz częściej jako środki odurzające. Nie występują limity ich zakupów. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić. Z informacji, które podaje serwis Wyborcza.pl wynika, że resort nie chce wprowadzać sprzedaży leków z kodeiną, pseudoefedryną czy dekstrometorfanem na receptę, bo zwiększyłyby się kolejki do lekarzy w sezonie zachorowań na grypę. Urzędnicy planują wprowadzić limity na jednorazowy zakup tego typu środków.

"Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie zaawansowanych prac nad opracowaniem właściwych rozwiązań problemu pozamedycznego stosowania przez młodzież produktów leczniczych zawierających w składzie substancje psychoaktywne" - poinformował rzecznik resortu Krzysztof Bąk. Ministerstwo dąży do zapewnienia kompromisu między zapewnieniem możliwości samodzielnego leczenia przez pacjentów, a ograniczeniem sprzedaży środków zawierających substancje psychoaktywne. Zdaniem rzecznika konieczne jest niezwłoczne ograniczenie sprzedaży takich produktów. Z jednej strony bowiem coraz częściej sięga po nie młodzież, z drugiej przestępcy wykorzystują pseudoefedrynę w produkcji metamfetaminy. Na czym polegałoby ograniczenie? Podczas jednorazowego zakupu w aptece można by nabyć tylko jedno opakowanie leku z daną substancją.

Niestety logika podpowiada, że tego typu ograniczenie nie utrudni znacznie życia osobom, które chcą wykorzystywać popularne leki jako środki odurzające. Często na jednej ulicy w polskich miastach znajduje się po kilka aptek. W 2011 r. było ich w Polsce ponad 13 tys. Statystycznie jedna aptek przypadała na 2,8 tys. mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście, wypadałoby coś z tym zrobić; tylko co? Ograniczenie sprzedaży nie rozwiąże problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.