Resovia zwycięska w ćwierćfinale

Asseco Resovia wygrała piąty mecz ćwierćfinałowy i to ona w półfinale zagra z Delectą Bydgoszcz. Skra Bełchatów musi przełknąć gorycz porażki i walczyć o miejsca 5-8.

Hala Podpromie przed meczem Asseco Resovii z PGE Skrą Bełchatów / Fot. Nula (Anna Kłeczek)Pierwsze dwa mecze w Rzeszowie, Resovia rozstrzygnęła na swoją korzyść. Do awansu do dalszych rozgrywek brakowało jej tylko jednego zwycięstwa w Bełchatowie. W pierwszym meczu Skra jednak nie dała szans rzeszowianom, w drugim, przy dwusetowym prowadzeniu Resovia pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwo. Stan rywalizacji wyrównał się i wczoraj doszło w Hali Podpromie w Rzeszowie do decydującego pojedynku.

Mecz niósł ze sobą sporo nerwów i emocji. Dla Resovii jej hala jest szczęśliwa, bo w tym sezonie PlusLigi przegrała tu tylko raz - z AZS Częstochowa. Skra musiała walczyć, by po długiej dominacji w polskiej siatkówce, nie zakończyć rywalizacji już na ćwierćfinale.

Pierwszy set wyrównany. Resovia starała się objąć prowadzenie już od samego początku partii, lecz Skra nie dawała za wygraną. Kapitalne ataki środkiem Skry Bełchatów i jeszcze lepiej stawiany blok Asseco Resovii. Przyjęcie i zagrywka lepsze w wykonaniu gospodarzy, pozwoliły Resovii odskoczyć na trzy oczka. Seria punktów PGE i znów tylko punkt różnicy. Mało błędów własnych, a wiele efektownych obron. Na drugą przerwę techniczną schodzili z dwupunktowym prowadzeniem rzeszowianie. Do końca seta, Skra próbowała odrobić straty i wyrównać wynik. Resovia skutecznie grała swoje, wygrywając pierwszą partię do 23.

W drugim secie za Wlazłego wszedł Michał Bąkiewicz. Znów zaczęła się wyrównana partia. Po stronie Asseco dominował w ataku Schoeps, a bełchatowianie popełniali sporo błędów na zagrywce. Pierwsza przerwa techniczna dla Resovii. Po przerwie technicznej wzrosło prowadzenie gospodarzy. Pięć punktów przewagi wydawało się nie do odrobienia.

Trzeci i czwarty set należały do Skry. Przebłysk i przebudzenie, tak można opisać to, co działo się w kolejnych odsłonach. Bełchatowianie robili co chcieli, a Resovia siadła. Piłki nie wchodziły. Kibice zagrzewali rzeszowską drużynę do ataku, lecz na nic się to zdało. Wysokie prowadzenie Skry w czwartym secie wróżyło decydującą partię.

Piąta odsłona była niezwykle emocjonująca. Losy ćwierćfinału ważyły się do ostatniej piłki. Skra Bełchatów niesiona znakomitymi dwoma partiami, miała
po swojej stronie sporą przewagę psychologiczną, którą wykorzystała już na samym początku tie-breaku. Resovii brakowało argumentów. Jednak w tym momencie na boisko wkroczył siódmy zawodnik - rzeszowska publiczność nie zawiodła swoich ulubieńców i poprzez fenomenalny doping dodała siatkarzom Asseco Resovii skrzydeł. Podpromie odfrunęło, bo w decydującym momencie partii losy się odwróciły i to Resovia wyszła na prowadzenie. Pomimo prób bełchatowian, rzeszowianie zdobyli upragniony 15 punkt i przypieczętowali zwycięstwo.

Po meczu długo brzmiały okrzyki radości i lały się łzy wzruszenia. Bełchatowianie nie mogli się pogodzić z porażką i długo po zakończonym meczu usiłowali przekonać wszystkich, że sędziowie popełnili błąd, który zaważył na takim, a nie innym rozstrzygnięciu. Za ich zachowanie grożą im kary finansowe nawet do 5 tys. zł.

Skra, wicemistrz Polski z ubiegłego roku, musi przełknąć gorzką porażkę i pogodzić się z opinią, że jest największym przegranym tego sezonu. Po 7 latach dominacji przychodzi jej walczyć o pozycje 5-8. Resovia za to ma szansę walczyć o obronę tytułu. W półfinale zmierzy się z Delectą Bydgoszcz, która pokonała w trzech meczach wygranych po 3:0 pokonała Lotos Trefl Gdańsk.

Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:23, 25:20, 21:25, 15:25, 15:12)

Asseco Resovia: Tichacek, Lotman, Kosok, Schoeps, Achrem, Nowakowski oraz Ignaczak (libero), Perłowski, Bartman, Dobrowolski, Kovacević, Grzyb.

PGE Skra: Woicki, Winiarski, Kłos, Atanasijević, Wlazły, Pliński oraz Zatorski (libero), Bąkiewicz, Boninfante, Kooistra.

Zawodnikiem meczu został Krzysztof Ignaczak.

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 3:2 i awans do półfinału Asseco Resovii.