Facebook Google+ Twitter

Respektowanie praw zwierząt w Polsce

"Respektowanie praw zwierząt w Polsce" - pod takim hasłem w dniu 4 października odbędzie się w Pałacu Prezydenckim konferencja poświęcona sytuacji zwierząt w Polsce.

 / Fot. Ireneusz MosiczukCelem konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zwierząt jest przedstawienie sytuacji zwierząt w Polsce, znalezienie rozwiązań prawnych i etycznych, które pozwolą im na godne życie.

W konferencji udział wezmą m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, organizacji walczących o prawa zwierząt, policji, prokuratury, świata kultury, lekarzy weterynarii, prawników i zoopsychológow. W spotkaniu weźmie również udział małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Zapatrzeni w siebie i nasze problemy nie zauważamy lub nie chcemy zauważyć, najprostszego ludzkiego odruchu: współczucia żywej istocie. Odniesienie jest - wg mnie - bardzo proste. Skoro nie potrafimy pochylić się nad zwierzęciem, zabiedzonym i częstokroć maltretowanym, czy będziemy umieli okazać ludzki odruch napotkanemu bliźniemu? Wątpię, mam bowiem szereg przykładów na ten szowinizm. Pewnie, że mocne słowo. Ale czy uzasadnione? To każdy z osobna winien sobie sam odpowiedzieć. „Wyścig szczurów” napisał autor wiersza;

Czasem się spotyka
Rówieśnika
Gajer neseser firmowa bryka
Zegar tyka
Czas ludzi zmienia

Czyż nie prawda? Czyż on się nie myli? Jakże często tzw. szpanowanie, przezwycięża normalne ludzkie zachowanie. Nie ma w kalendarzu święta człowieka, nie ma święta homo sapiens. Skoro nie ma, to może w takich chwilach poddajmy refleksji naszą małostkowość, merkantylizm, brak poszanowania norm i bliźniego swego.

Dyskusja i sondaż, kto winien: kierowca, czy pieszy? Przemyślane pytanie czy prowokacja? A może zapytajmy, kupka psa na trawie to normalność czy pogwałcenie praw? Zaraz powstaje wątpliwość, czyich praw? I już gotowa awantura zwolenników jednej teorii. Co wokół, to tylko nasze z drugimi, co wokół to wspólne i należy się dzielić. Prawie wojna.

Coraz częściej pies, rybka, kot, szczur, mysz stają się domową zabawką. Dopóki przynoszą domownikom radość jest przyjemnie i wesoło. Ale jak zaczynają przeszkadzać, ho ho rodzinne poszukiwania sięgają szczytów zaradności i możliwości pozbycia się na okres wakacji, urlopu.

A nie jest tak samo z niewygodnym domownikiem. Ojcem pijakiem, matką "nie matką", wyrodnym synem, córką. Sądy rodzinne i cywilne zawalone są takimi sprawami. A może tak w dniu Światowego Dnia Zwierząt poddać się pełnej refleksji? Może porównanie niezbyt stosowne, może brakiem taktu tchnące? Może.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Wieczorek
  • Krzysztof Wieczorek
  • 04.10.2010 09:48

Kolejny urząd, który próbuje "odkryć Amerykę". Była już KOALICJA dla zwierząt. Opracowała jakiś program i zniknęła. Pojawił się w to miejsce sejmowy Zespół Przyjaciół Zwierząt, liczący 50 członków, posłów. Co robią od trzech lat? Zaczynają od nowa. Piszą apele, interpelacje, organizują konferencje. W tym czasie przybywa bezdomnych zwierząt i pogłębia się ich niedola. Kolejny raz chcemy wywalać otwarte drzwi? Do tej pory Prezydent nic nie wiedział o zwierzakach i ich losie? Gdzie On żył do tej pory? To nie są tajne sprawy, wystarczy poczytać chociażby tu:
http://www.boz.org.pl/prawo/jesien.htm

Konferencja jest jednak bardziej "trendy". Zabawa w ochronę zwierząt trwa...?
W sytuacji gdy PO ma takie stanowisko:
„Prezydium Platformy Obywatelskiej nie widzi problemu bezdomnych zwierząt jako problemu społecznego, który trzeba rozwiązać i za którym opowie się opinia publiczna.”
Jak to jest...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A my kochany swoją Nutkę. I kochalismy poprzednie nasze Pieski, ktore z nami byly nieprzerwalnie przez 30 ponad lat: Reksia, Argusia, Linkę, Figusię, Almeczkę i Tekilę. Teraz śpią pod kamykiem na naszej działce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) wspaniały towarzysz dnia i wierny przyjaciel:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śliczny piesek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieje się tak, gdyż bardzo często zwierzę w domu to zabawka. Kupowane dla kaprysu, bez świadomości czekających obowiązków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszelkie bezmyślne, krzywdzące i zadające ból sposoby traktowania innych istot żyjących na ziemi, spędzają mi sen z powiek. Ludzi trzeba nauczyć wrażliwości to ciężka, praca ale konieczna dla uzyskania pozytywnego efektu. Dobrze, że coś na ten temat zaczyna się mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Irku, ze smutkiem głębokim to mówię, brakuje nam szacunku do siebie, i do bliźniego swego; tym bardziej do zwierzęcia jego, a także tego dzikiego, czy bezdomnego.
To dobrze, że są ludzie, którym problem humanitaryzmu wobec zwierząt na sercach leży. Trzeba o tym pisać, mówić... i dobrze, że włączają się w to osoby popularne. Tobie, wyrazy szcunku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadanie wagi 3, też tutaj świadczy o docenianiu ważkości problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie tak, należy. Cóż kiedy tzw pierdoły są ważniejsze a bicie piany najłatwiejsze. Gdy trzeba ruszyć szarymi komórkami, jakaś dziwna cisza panuje i niemoc stukające palce w klawiaturę ogarnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym trzeba nie tylko mówić a krzyczeć.Pokazywać nawet drastyczne filmy - przewóz koni. badania na zwierzętach ich makabryczny ubój. Dziękuje za ten tekst p>Irku 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.