Facebook Google+ Twitter

Restauracja - jeść czy się bać?

Co prawda w najnowszej edycji ekskluzywny przewodnik Michelin uwzględnił 32 polskie restauracje, ale co z resztą? Czy ktokolwiek z nas jest pewny tego, co naprawdę przyniósł mu kelner?

 / Fot. www.sxc.hu- francbergAnglojęzyczny przewodnik "Main Cities of Europe" Michelin poza ocenami gastronomicznymi przedstawia wiele przydatnych informacji. Np. mapy miast z lokalizacją hoteli i restauracji wartych odwiedzenia w danych miastach, uwzględniające style tych miejsc, atrakcje turystyczne, porady w poruszaniu się po miastach.

W tym roku Michelin przedstawia 44 miasta w 20 krajach. Przewodnik Michelin wyróżnia oznaczenia Bib Gourmand, czyli uśmiechnięty ludzik Michelin, mający oznaczać restauracje, która oferuje świetną kuchnię w przystępnej cenie. Jedną gwiazdką oznaczają restaurację bardzo dobrą w swojej kategorii, dwiema gwiazdkami świetną kuchnię, wartą zwrócenia na nią uwagi oraz trzema gwiazdkami najwyższe oznaczenie, gwarantujące niepowtarzalną kuchnię, oraz lokal warty specjalnej uwagi i podróży, aby go odwiedzić. W tym roku wyróżnienie Bib Garmound otrzymało 231 restauracji (jedno z nich należy do Polski), 271 lokali uzyskało jedną gwiazdkę, 55 dwie gwiazdki i 15 trzy gwiazdki. Warto zauważyć, że na całym świecie są tylko 84 lokale posiadające trzy gwiazdki Michelin.

 / Fot. www.sxc.hu- graziiW tegorocznej, 29. edycji, czerwonego katalogu Michelin znalazły się 32 polskie restauracje, 17 z Krakowa i 15 z Warszawy. Co prawda, żadna z nich nie może pochwalić się gwiazdkami, ale jedna z warszawskich restauracji otrzymała wyróżnienie Bib Garmond. Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska, tłumaczy: "Chociaż żadna z polskich restauracji nie dostała na razie prestiżowych gwiazdek Michelin, należy podkreślić, iż sama obecność w przewodniku jest dla restauratorów wielkim wyróżnieniem".

Możemy więc być pewni, że w 32 polskich restauracjach spokojnie możemy jadać. Ale co z całą resztą? Co drugi Polak miesięcznie wydaje na jedzenie poza domem nie mniej niż 50 zł, 34 proc. Polaków między 50 zł a 100 zł, 8 proc. jada w lokalach pełne obiady, a 37 proc. przekąski typu hamburger, hot-dog itp. 44 proc. Polaków odwiedza pizzerie, nieco mniej, bo 36 proc. restauracje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.