Facebook Google+ Twitter

Retrospektywa Aleksieja Germana starszego

Aleksiej German nakręcił zaledwie kilka filmów, każdy był wielkim wydarzeniem, po każdym reżyser tracił pracę. German to reżyser nonkonformista wierny do końca prawdzie i swemu twórczemu powołaniu.

 / Fot. Materiały promocyjneRetrospektywa Aleksieja Germana to kolejny etap projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez warszawskie kino Świt, gdzie w dniach 18-21 marca odbędzie się „germanowski” przegląd.

Aleksiej German urodził się w 1938 r. i uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców radzieckiej i rosyjskiej kinematografii. Jest synem znanego pisarza Juriego Germana i ojcem reżysera Aleksieja Germana młodszego.

German jest twórcą na wskroś rosyjskim, świetnie zna i czuje Rosję. Postrzega ją głównie poprzez przeszłość wojenną i stalinowską - złą, chorą, pełną bólu. Dogłębnie analizuje typ „człowieka radzieckiego”, uformowanego przez ideologię i pozbawionego swej tożsamości oraz człowieka prawdziwego, zachowującego wartości duchowe i otwartego na innych, we wspólnym piekle zdegradowanej rzeczywistości. Jego filmy były pełzająca kontrrewolucją. German jest reżyserem-perfekcjonistą. Postacie w jego dziełach pełne są życiowej prawdy, fascynują wielowymiarowością i psychologiczną głębią. Kolejne swoje filmy reżyser poprzedzał rozmowami ze świadkami epoki i dokładnym badaniem archiwaliów.

 / Fot. Materiały dystrybutoraGerman ukończył Leningradzki Państwowy Instytut Teatru, Muzyki i Kinematografii. W 1964 roku rozpoczął pracę, jako drugi reżyser w studiu filmowym Lenfilm, gdzie powstały wszystkie jego obrazy. Po premierze każdego ze swoich dzieł miał olbrzymie problemy z cenzurą. Już pierwszy samodzielny film „Próba wierności” (1971 r.), trafił na półki, gdyż cenzura zarzucała mu zafałszowania w ukazaniu radzieckiej partyzantki oraz deheroizację jej członków.

Do dziś nakręcił zaledwie cztery filmy, jednak każdy z nich od razu po premierze stawał się wydarzeniem. Obecnie reżyser od kilku lat pracuje nad filmem „Trudno być bogiem” na podstawie powieści braci Strugackich.

W świat filmów Germana wprowadzał będzie przed seansami, wytrawny znawca kina rosyjskiego Mikołaj Wojciechowski. Wstęp na wszystkie filmy jest wolny. Szczegóły na stronie
Kina Rosja


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.