Facebook Google+ Twitter

Rewal sprzeciwia sie budowie Gazociągu Północnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-23 20:28

Dawid przeciwko Goliatowi - gmina Rewal sprzeciwia się budowie Gazociągu Północnego, po dnie Bałtyku, omijającego Polskę, łączącego Rosję z Niemcami. Powodem nie są jednak względy polityczne czy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, ale ekologiczne.

Radni zwrócili się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, by zablokował inwestycję.

W przyjętej uchwale rada gminy Rewal mówi o realnym zagrożeniu inwestycji dla środowiska naturalnego Bałtyku i nadmorskich miejscowości. Wskazuje, że dla potężnego projektu rosyjsko-niemieckiego nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Uchwała dotarła już do szefa Europarlamentu. Jerzy Buzek inwestycji zablokować nie może, ale ostatnio rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Zaapelował do Jose Barroso, by Komisja zastosowała się do polecenia Parlamentu z ubiegłego roku.

W przyjętym raporcie autorstwa Marcina Libickiego europosłowie zobowiązali wtedy Brukselę, by zbadała wpływ inwestycji na środowisko i oceniła ją pod kątem zgodności z unijnymi dyrektywami.

O Gazociągu Północnym znowu jest głośno od kilku dni - od chwili, gdy Dania jako pierwszy kraj bałtycki wydała zgodę na jego budowę. Pozostałe kraje, między innymi Finlandia i Szwecja, jeszcze nie zdecydowały.

Przeciwko inwestycji ostro protestowały polskie władze tłumacząc, że jest ona zgrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.