Facebook Google+ Twitter

Rewalski Gryf. Rewal ma nowy herb

Nowy wzór herbu przyjęto uchwałą Rady Gminy Rewal z 18 października 2012 r., po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Herb stworzył Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny Alfreda Znamierowskiego.

Stary, nieformalny herb Rewala / Fot. Andrzej SadowskiPierwszy herb gminy Rewal wprowadzony został na początku lat 90. XX wieku. Przedstawiał on w polu błękitnym złoty inicjał R z pionową laską w formie pastorału (historycznie Rewal był wsią kapitulną, należącą do biskupstwa kamieńskiego) z siedmioma punktami, oznaczającymi miejscowości ziemi rewalskiej. Litera R, nawiązywała do nazwy stolicy gminy Rewal. Jednak nie był formalnie zatwierdzonym znakiem gminy i ponoć miał błędy graficzne.

Przedłożony projekt nowego Herbu uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji (pismo z 25 września 2012 roku). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U. Nr 31, poz. 130, z późniejszymi zmianami) mówiącej o tym, iż jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanowić w drodze uchwały organu stanowiącego jednostki własne herby, flagi, emblematy, oraz insygnia i inne symbole.

Nowy herb Gminy Rewal / Fot. Andrzej SadowskiNowy herb gminy Rewal przedstawia w polu srebrnym pół gryfa czerwonego z orężem złotym, wynurzającego się zza dwóch wstęg falistych, błękitnych, trzymającego w szponach fragment muru czerwonego z oknem sklepionym łukowo. Główny element herbu gryf, nawiązuje do herbu książąt pomorskich z dynastii Gryfitów, którego używa wiele miejscowości na Pomorzu Zachodnim. Dwie linie faliste symbolizują nadmorskie położenie gminy. Element architektoniczny to fragment ściany kościoła w Trzęsaczu.

Nowy herb Rewala odwołuje się do historii regionu, nadmorskich cech klimatycznych oraz najważniejszego symbolu Wybrzeża Rewalskiego jakim jest ruina świątyni w Trzęsaczu. Dotychczas gmina nie miała zgodnych z zasadami heraldyki symboli w postaci herbu, flagi i pieczęci urzędowej. Nowy herb pojawił się na wszystkich urzędowych dokumentach Urzędu Gminy w Rewalu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dowiedziałem się, że także radni Dobrzan ustanowili oficjalnie flagę, herb i pieczęć gminy. Zarejestrowano herb z łapą gryfa, używany w gminie od prawie 300 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście nowy herb, to także nowa flaga i pieczęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gryfici nadchodzą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz artykuł: Rewalski Gryf. Rewal ma nowy herb

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.