Facebook Google+ Twitter

Rewelacyjny pomysł polskich naukowców: auto na gaz CNG

Konstruktorzy nowych rozwiązań w silnikach spalinowych, pracują na całym świecie nad tym, jak zastąpić drogie paliwo z ropy naftowej, tańszym, bezpiecznym, a jednocześnie ekologicznym. Polscy naukowcy wiedzą jak to zrobić.

 / Fot. Matthias93/CC 3.0Jak zastąpić w samochodach drogie paliwo tradycyjne, nowym - tanim i ekologicznym? Taki pomysł mają już naukowcy z Politechniki Lubelskiej i dostali na jego realizację 3 mln zł.

Pracują oni nad wprowadzeniem do transportu samochodowego sprężonego gazu ziemnego - CNG. Bo ten gaz jest nie tylko tańszy od propanu-butanu, ale też bezpieczny, a w dodatku bardziej ekologiczny.

Zdaniem lubelskich naukowców - sprężony gaz ziemny CNG jest w rozwiązaniach paliwowych, niestety bardziej problematyczny technicznie, niż propan-butan. Bowiem sprężony pod wysokim ciśnieniem, wymaga specjalnych wytrzymałych na wysokie ciśnienie butli i stacji tankowania.

Według "Dziennika Wschodniego", który opublikował informację o nowych rozwiązaniach technicznych, nad którymi pracują naukowcy lubelscy, inżynierowie i konstruktorzy mają obecnie najwięcej trudności z opracowaniem instalacji CNG "w silnikach z zapłonem samoczynnym, czyli dieslach". Jednak naukowcom z Lublina udało się rozwiązać ten problem.

Profesor Mirosław Wendeker z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, na razie nie zdradza szczegółów, mówi tylko ogólnie: "Wiemy, jak to inteligentnie zrobić". "Chcemy dozować paliwo gazowe bezpośrednio do komory spalania". Nie zdradza szczegółów, bo wie dobrze, jak bardzo zainteresowane są tą myślą naukową, konkurenci.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej (PL), uczynili ważny krok ku dalszym badaniom. Opisali swój projekt z uwzględnieniem potrzeby dalszych badań, i zgłosili go do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Trafili w sedno sprawy. NCBiR, spośród przeszło tysiąca różnych inżynieryjnych pomysłów z całego kraju, wybrało 180. A wśród nich projekt paliwowy z Lublina. Ekipa profesora Mirosława Wendekera dostanie na jego realizację 3 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.