Facebook Google+ Twitter

"Rewers" - doskonałe polskie kino

"Rewers" Borysa Lankosza to film wyjątkowy. Ciekawy fabularnie i bardzo wyraziście zarysowany. Polskie kino na najwyższym poziomie.

"Rewers" jest niewątpliwie filmem wartym uwagi. Laureat dziesięciu prestiżowych nagród 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, m.in. Złotych Lwów - Grand Prix tego festiwalu.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku w czasach komunistycznej zawieruchy, kiedy każdy mógł być agentem, więc ważniejsze rozmowy odbywały się szeptem. Główne bohaterki to trzy pokolenia kobiet: babcia, mama i wnuczka, starające się znaleźć odpowiedniego mężczyznę dla tej ostatniej.

Dzięki nim subtelna fabularnie intryga przemienia się w prawdziwy majstersztyk. Na szczególną uwagę zasługuje Agata Buzek, która niesamowicie wykreowała niejednoznaczną i wieloaspektową postać Sabiny - redaktorki działu poezji, platonicznie zakochanej w swoim szefie, na której drodze pojawia się pewnej nocy zagadkowy mężczyzna. Jak ta sprawa się rozwinie i co z niej wyniknie, niestety zdradzić nie mogę, gdyż odebrałabym widzom niewątpliwą radość z rozwiązywania tej subtelnej i zupełnie niespodziewanej intrygi. Przyznać jednak muszę, iż jest to fabuła poprowadzona w sposób iście mistrzowski.

Na uwagę zasługują także postacie grane przez Krystynę Jandę i Annę Polony. W ogóle aktorstwo w „Rewersie” jest na najwyższym, doskonałym poziomie. Ekspresyjne, wyraziste, niemające nic wspólnego z tym, do którego zdążyły nas przyzwyczaić seriale i masowo produkowane komedie o miłości.

Świetny jest także Marcin Dorociński, którego rola nie wychodzi zanadto poza kreacje, w których do tej pory mieliśmy możliwość go oglądać, a jednak ma w sobie dużą dozę wyrazistości i klasy.
Dominującą zaletą filmu jest jednak brak możliwości jednoznacznego zaklasyfikowania go. Z jednej strony nosi on znamiona groteski, parodii na czasy, o których mało kto w Polsce ma dziś jeszcze ochotę pamiętać. Z drugiej strony jest tu sensacja, wątek kryminalny. Lekki dodatek romansowy dodaje pikanterii całości, nutka posmaku epoki wnosi jakąś szlachetną elegancję, a czarny humor pokazuje, że tak różne od obiegowego poczucie humoru, doskonale się w kinie sprawdza.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: film "Rewers"


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo mi się podobał.
Chyba największe uznanie mam dla szczegółów, które podkreślają różnice klas .Naprawdę wspaniałe kreacje wszystkich trzech Pań.Agata Buzek -świetna, Janda -świetna jak zawsze:). Polecam warto!

Komentarz został ukrytyrozwiń

oglądałam, fakt - wart uwagi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.