Facebook Google+ Twitter

"Rewers". Druga strona lat pięćdziesiątych

"Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza, do scenariusza Andrzeja Barta został ogłoszony najlepszym filmem poprzedniego roku.

 / Fot. kadr z filmuLata pięćdziesiąte. Trzydziestoletnia dziewczyna Sabina mieszka z matką i babką w Warszawie. Ta skromna i prosta dziewczyna próbuje znaleźć dla siebie męża, jednak wszyscy kolejno adoratorzy okazują się niezbyt dobrymi kandydatami do tej roli. Aż do momentu, kiedy przez przypadek poznaje Bronisława - szarmancki, elegancki i romantyczny mężczyzna zdobywa serce młodej Sabiny. Ognista miłość wkrótce jednak doprowadzi do tragedii. Taką w skrócie historię opowiada film Borysa Lankosza pt. "Rewers".

"Rewers" to film, który w zupełnie nowy sposób obrazuje czasu komunizmu w Polsce. Autorzy podeszli do opisywanego obrazu z pewnym dystansem - przeżycia głównych bohaterek są z jednej strony niezwykle prawdziwe, z drugiej zaś zupełnie absurdalne.

 / Fot. kadr z filmuFilm ten trudno określić pod względem gatunku. W rozmaitych recenzjach zaliczany jest do czarnej komedii, dramatu społecznego czy filmu historycznego. Moim zdaniem jest to mieszanka wszystkiego. I to sprawia, że film ten ogląda się ciekawiej, niż klasyczne kino gatunków z wyznaczonymi zasadami. Dodatkowo czarno-białe zdjęcia lepiej oddają klimat epoki i przybliżają całość do ówczesnych kronik.

 / Fot. kadr z filmuNie do końca pasują mi w filmie sceny współczesne. Pierwsze dwie wstawki właściwie nic nie wnoszą. Być może autor chciał, aby widz zastanowił się nad tym, na kogo czeka starsza pani, jednak chyba mało kto się na tym skupił. Ostatnie współczesne sceny, przylot syna i wizyty na cmentarzu mogłyby stanowić ciekawe podsumowanie i refleksję, jednak dodanie wątku homoseksualnego oddziela nas od głównego problemu, jakim jest pamięć bohaterki o ojcu swojego dziecka. Należałoby się głębiej zastanowić, jaki cel miał autor przenosząc tę akcję w czasu współczesne. Czy chciał pokazać, że pomimo tego, iż Bogusław okazał się funkcjonariuszem i szantażystą, fascynacja i zakochanie, jakie towarzyszyły Sabinie zanim poznała prawdę, przetrwały wiele lat? A może ma to być zadośćuczynienie za popełnioną zbrodnię na człowieku, za którego postawę winien jest system?

Na uwagę w filmie zasługują doskonałe kreacje aktorskie. Reżyser wybrał do głównych ról takie gwiazdy jak Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony czy Marcin Dorociński, które bardzo dobrze sprostały powierzonym rolom. Każda z postaci jest niezwykle wyrazista i odmienna od pozostałych. Sabina to zagubiona i wystraszona dziewczynka, zakochana w poezji i szukająca jej w życiu, matka jest kobietą zdecydowaną i stanowczą, babcia zaś posiada swoją mądrość. Wśród tych trzech kobiet jest jeszcze Bronisław, który swoim urokiem przypomina Bogarta.

Na pewno nie bez powodu "Rewers" został uznany za najlepszy film 2009 roku w Polsce i doceniony między innymi na festiwalu w Gdyni. Film ten bowiem łamie stereotypy i obowiązujące do tej pory konwencje, w jakich ukazywano trudny dla Polski okres PRL-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.