Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19217 miejsce

Rewolucja ekologiczna. Koniec prądu z węgla?

Oto przykłady z ostatnich dni świadczące o tym, że naturalne źródła energii są zauważane, a technologie ich wykorzystania wdrażane.

Wierzba energetyczna. Dlaczego tak wolno rośnie? / Fot. Ryszard Jan ZagórskiPomorskie. Oczyszczalnia w Gdańsku będzie zasilana energią z biogazu

Energetyczne wykorzystanie biogazu na oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód ma zapewnić rozwiązanie problemu oddziaływania oczyszczalni na środowisko (aglomeracja Gdańsk). Energia z biogazu będzie wykorzystywana jako źródło zasilania oczyszczalni. Przewidywany termin uruchomienia instalacji - przełom pierwszego i drugiego kwartału 2011 roku. Szacowany koszt przedsięwzięcia - 24 mln zł ( Oczyszczalnia w Gdańsku).

Świętokrzyskie. Powstanie biogazownia w Glinianach

Będzie to pierwsza w regionie świętokrzyskim biogazownia rolnicza. Rocznie będzie przetwarzała 21 tys. ton roślin takich jak: buraki cukrowe, kukurydza, zielone zboża i mieszanki traw.
Udziałowcy spółki złożonej z sześciu rolników będą stosować własne surowce roślinne, ponadto
przewidują współpracę z okolicznymi rolnikami. Otwarcie biogazowni planowane jest na 30 września 2011 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia - ok. 15-17 mln zł. (Biogazownia w Glinianach).

Zachodniopomorskie. Elektrownia Szczecin i Dolna Odra zaczną wytwarzać prąd z biomasy

Budowa instalacji odsiarczania spalin dla bloków 5 i 6 w Elektrowni Dolna Odra (Nowe Czarnowo) będzie już trzecią tego typu inwestycją w Dolnej Odrze. Odsiarczanie produktów spalania piątego i szóstego bloku energetycznego przyczyni się do produkcji energii odpowiadającej najnowszym normom ekologicznym. Jest to bardzo ważne zwłaszcza ze względu na bliskość parku krajobrazowego. Koszt inwestycji - ponad 300 mln zł. Instalacja ma być gotowa na początku 2012 r.

Natomiast w Elektrowni Szczecin (przy ul. Gdańskiej) powstanie największy w Polsce i Europie Środkowej kocioł do spalania biomasy. Z pewnością dla elektrowni oznacza to skok jakościowy.
Przestawienie się na biomasę oznacza całkowitą zmianę technologii, w następstwie czego, znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla, siarki, azotu i pyłu. W związku z dużym zapotrzebowaniem na ekopaliwo (ok. 500 tys. ton) jest budowany magazyn o pojemności 38 tys. m sześciennych. Biomasa będzie pochodzić od ośmiu firm i lokalnych producentów. Przekazanie inwestycji zaplanowano na październik 2011 r. Zespół Elektrowni Dolna Odra na tę inwestycję ma wydać ok. 400 mln zł (Ekorewolucja w Elektrowni Szczecin i Dolnej Odrze).

Coraz więcej różnych projektów i realizacji promuje kompleksowe rozwiązania w sferze energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Czy oznacza to bliski koniec prądu z węgla?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Niemcy już od dawna mają technologię przerobu węgla na paliwo płynne a Polska ma w 1/3 największe złoże węgla kamiennego na terenie Lubelszczyzny, najlepszej też jakości. Natomiast 2/3 tego złoża leży na terenie Ukrainy. Paliwo na kilkaset lat, do tego złoża łupkowe. My wolimy brać drogo z Rosji i niezgodnie z prawem Unii Europejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każde spalanie emituje CO2. Również spalanie biomasy. Nie wiem czemu CO2 ze spalania węgla ma być gorszy od CO2 pochodzącego ze spalania słomy czy drewna? Tak naprawdę nie ma to znaczenia, prócz mydlenia w naszych mózgach. Jeśli CO2 jest szkodliwy, to jest szkodliwy niezależnie od źródła! Czemu czysta technologia - to spalanie słomy a brudna - to spalanie węgla?
Jedyne czyste technologie to: geotermia, solary, wiatrownie, hydroelektrownie. Może biogazownie. Koniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwutlenek węgla jest potrzebny roślinom do asymilacji... Robi się dużo różnych błędów w każdym działaniu, także w produkcji i pozyskiwaniu biomasy, bo nie wszyscy rozumieją procesy związane z uprawą, właściwym nawożeniem... Przy intensywnej gospodarce, prowadzonej zgodnie z różnymi zasadami wszystko wygląda inaczej. Wiele działań proekologicznych okazuje się często nieekologicznymi. Najczęściej jest to związane z brakiem wiedzy lub dyscypliny technologicznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile nie podzielam tezy autora o rewolucji ekologicznej, bo przedstawione argumenty powinny być brane już na etapie projektowania oczyszczalni czy elektrowni (odsiarczanie), to przyznaje plusa za podjęcie trudnego tematu.

Prawdziwą rewolucją w odnawialnych źródłach energii było by, gdyby toruńska inwestycja geotermalna doczekała się należytego potraktowania (tak jak to dzieje się np. w Niemczech) ze strony obecnie rządzących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiek czystej energii z węgla kamiennego lub brunatnego jeszcze nie rozpoczął się, więc mówienie o jego końcu jest mylące.

Przy spalaniu biomasy, emisja CO2 jest zerowa ponieważ, rośliny wcześniej zużyły ten gaz do wzrostu.

Natomiast budowa olbrzymich kotłów na biomasę przy elektrowniach zawodowych jest przesadą wypływającą z wcześniejszych zobowiązań i kar jakie są nałożone.
Nikt nie mówi o kosztach dostarczenia dużej ilości drewna często z odległych miejsc.

Biogazownie czy też kotły spalające drewno na gaz zasilający generatory prądu, dedykowane jest lokalnym społecznościom. Dlatego zawsze mówi się o rozproszonych źródłach energii jako o nowoczesnych rozwiązaniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, biomasa to mało. i także nieczysta energia. bo spalana i wytwarzająca dwutlenek węgla. Poza tym na innych kontynentach biomasa- jej produkcja, spowodowała , że zamist żywności uprawia się rośliny nadające się do niej. wycina lasy i wyjaławia ziemię. NIE TĘDY DROGA!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.