Facebook Google+ Twitter

Rewolucja na wrocławskiej kolei. Rusza remont wiaduktu

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-04 07:06

To nie będą zwykłe zmiany rozkładu jazdy. Ale rewolucja w odjazdach i przyjazdach kilkudziesięciu pociągów na wrocławski Dworzec Główny jest konieczna. Rusza remont wiaduktu kolejowego, na który czekano 9 lat.

Na remont wiaduktu kolejowego na Powstańców Śląskich wrocławianie i pasażerowie pociągów czekali od 1997 roku. Fot. Wojtek Wilczyñski Estakada prowadząca przez centrum miasta na Dworzec Główny od dawna wymagała remontu. Jej stan pogorszył się po powodzi w 1997 roku, ale ciągle brakowało pieniędzy na niezbędne prace. Fundusze w końcu przekazała Unia Europejska. Czas był na to najwyższy, bo niemal 300 składów wjeżdżających każdego dnia do Wrocławia, m.in. od strony Warszawy, Poznania i Zielonej Góry, robiło to coraz wolniej. Ostatnio pociągi wtaczały się na Główny z prędkością 30 kilometrów na godzinę.
Udało nam się tak zaplanować zmiany w rozkładzie, że różnice w porównaniu do poprzedniego będą wynosić najwyżej kilkanaście minut mówi Mirosław Siemieniec z PKP.

Wrocławian czeka kolejowe trzęsienie ziemi. Zmienią się godziny odjazdów i przyjazdów kilkudziesięciu pociągów, a dwa w ogóle nie dojadą do Dworca Głównego.

Na ten remont kolejarze czekali od powodzi. Powódź w 1997 roku uszkodziła i tak znajdującą się w kiepskim stanie kolejową estakadę. Niestety, mimo konieczności napraw, zawsze brakowało na ten cel pieniędzy. Dlatego z roku na rok niemal trzysta pociągów wjeżdżających codziennie do Wrocławia od strony Poznania, Warszawy, Zielonej Góry, Głogowa i Legnicy przez wiadukt nad ulicą Powstańców Śląskich kursowało coraz wolniej. Teraz maksymalna prędkość, jaką mogą na tym odcinku osiągnąć, to 30 kilometrów na godzinę. Na szczęście to już ostatnie tygodnie koszmaru.

Roczny poślizg

Dzisiaj kolejarze rozpoczną remont wiaduktu. Pieniądze na ten cel dostali z Unii Europejskiej.
– To fundusze na likwidowanie tak zwanych wąskich gardeł – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału PKP-Polskie Linie Kolejowe. – Dla Wrocławia takim miejscem jest między innymi ten wiadukt. Co prawda, po jego remoncie pociągi nie będą mogły w tym miejscu o wiele szybciej jeździć, bo muszą wyhamowywać przed zatrzymaniem się na dworcu. Mimo to ta różnica będzie odczuwalna – dodaje.
Obecnie z powodu fatalnego stanu wiaduktu dołożenie kolejnego pociągu pomiędzy dwa jeżdżące w szczycie jest niemożliwe. Po remoncie będą na to większe szanse. Prace, co prawda, miały ruszyć już rok temu, we wrześniu, jednak skomplikowane unijne procedury przyznawania pieniędzy i przedłużające się przetargi pokrzyżowały plany. Teraz już jednak nic się nie odwlecze. Kolejarze już się przygotowują.

Dwa nie dojadą

Niestety, zanim wrocławianie odczują poprawę, muszą uzbroić się w cierpliwość. Z powodu prac na kilka tygodni zostanie zamknięty jeden z trzech torów kolejowych. Co to oznacza przy niemal trzystu pociągach dziennie?
– Zmiany w ich kursowaniu – mówi Andrzej Piech ze spółki PKP Przewozy Regionalne. – Na szczęście, udało nam się to wszystko jakoś tak zaplanować, że różnice będą zaledwie kilkuminutowe – dodaje.
Tylko dwa pociągi obecnie jeżdżące z Wrocławia Głównego zmienią swoją początkową i końcową stację na Wrocław Mikołajów. Chodzi o osobowe składy kursujące na trasie Wrocław – Kluczbork i w przeciwnym kierunku. Ten pierwszy pociąg dotychczas odjeżdżał o godzinie 14.35. Z Mikołajowa wyjedzie o 14.50. A na tę stację z Dworca Głównego podróżni będą mogli dojechać pociągiem pospiesznym Wrocław – Szczecin. Odjeżdżał będzie o godz. 14.40 i nie trzeba dokupować na niego biletu na pospieszny.
Pociąg z Kluczborka (odjazd godz. 12.31) będzie kończył trasę w Mikołajowie o godzinie 14.30. Podróżni jadący do stacji Wrocław Główny będą musieli poczekać 15 minut na przesiadkę w pospieszny Gdynia – Wrocław. I w tym przypadku kolejarze nie będą pobierali dodatkowych opłat.
Remont wiaduktu nad ulicą Powstańców Śląskich potrwa do końca roku. Utrudnienia w kursowaniu pociągów trochę krócej – do 10 października.

Przemysław Ziółek - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.