Facebook Google+ Twitter

Rewolucja urbanistyczna na uniwersyteckim kampusie

Od września 2008 roku rozpocznie się modernizacja kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpadające się akademiki na Ochocie za kilka lat zostaną unowocześnione, a zamiast starych budynków wydziałowych powstaną trzy Centra Nowych Technologii.

Wydział Biologii / Fot. Wikimedia Commons. Licencja GNU. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warszawa-wydzia%C5%82_biologii_UW.jpgWładze największej uczelni w Polsce pragną poprawić warunki w jakich muszą mieszkać i uczyć się jej studenci. Niemal 12 hektarowy obszar ma przekształcić się w supernowoczesny kampus, który będzie wizytówką uniwersytetu. Na razie znajdują się tam wydziały biologii, geologii, radiochemia oraz dwa akademiki i klub Proxima.

Wielki obszar obecnie zabudowany jest w sposób chaotyczny i niespójny. "Na terenie znajdującym się między ulicami Żwirki i Wigury, Wawelską, Grójecką oraz Banacha, zwanym campusem "Ochota" znajduje się dziś kilkanaście budynków, które powstawały w różnym okresie i mają bardzo różną wartość architektoniczną" - czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Niektóre budynki zostały zbudowane jeszcze w latach 50, inne w latach 70. XX wieku.

Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze we wrześniu 2008 roku. W pierwszej fazie inwestycji władze uczelni planowały wybudowanie trzech budynków - tak zwanych Centrów Nowych Technologii. W CeNT I będą skupione laboratoria prowadzące wysoko specjalizacyjne badania naukowe, a w CeNT II i CeNT III znajdą się pracownie wydziału fizyki i biologii.

Na ten cel uniwersytet dostał dofinansowanie z Programu Infrastruktury i Środowiska w wysokości 75 mln euro. Środki te przyznane podczas ustalania wstępnych założeń, obecnie okazują się niewystarczające. Po umocnieniu się "złotówki" i wzroście cen materiałów budowlanych koszt modernizacji będzie większy.

Wzrost kosztów wymusił częściową zmianę planów władz uniwersytetu. Najpierw ruszy budowa CeNT I i CeNT II, a dopiero po ich zakończeniu rozpoczną się prace nad CeNT III. Ukończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na 2011 rok. Koszt budowy wciąż nie jest znany - szacunki z zeszłego roku zakładały około 800 mln złotych, ale najprawdopodobniej cena będzie większa.

Po zakończeniu tych inwestycji mają zostać odnowione akademiki. Władze uniwersytetu chcą również zadbać o rozwój kultury, dlatego obecny klub Proxima zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie Centrum Kultury Studenckiej. W tym miejscu będzie skupiać się życie kulturalne uczelni - To będzie znacznie więcej niż klub, będą się tam znajdować wszystkie grupy, zespoły współtworzące kulturę na UW, np "Zespół Pieśni i Tańca w Warszawie" - mówi rzecznik UW Anna Korzekwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.