Facebook Google+ Twitter

Rewolucja w Kirgistanie

Z okien budynku rządu w Biszkeku wydostaje się gęsty dym. Wg świadków, niezidentyfikowani sprawcy podłożyli ogień w jego podziemiach. 65 osób zginęło, a ok. 400 jest rannych. Płoną ulice.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Burning_hashish_seized_in_Operation_Albatross.jpg&filetimestamp=20081007232013Protesty, które mają miejsce w kraju od dwóch dni, zaczynają się zaostrzać. Istnieje silny konflikt na linii prezydent - opozycja. Opozycja domaga się rezygnacji prezydenta. Tymczasem Kurmanbek Bakijew schronił się na południu kraju, w mieście Osz, gdzie jest bezpieczny.

Demonstranci zajęli siłą gmach kirgiskiej telewizji i przerwali transmisję wszystkich programów oraz zaatakowali budynek rządowy. Milicja do rozproszenia tłumu użyła gazów łzawiących, działek wodnych i granatów ogłuszających. A nawet doszło do ostrzału, kiedy demonstrujący próbowali wedrzeć się do gmachu.

Obecnie na czele rządu tymczasowego opozycji stanęła Roza Otunbajewa. "Wszystkie regiony są pod naszą kontrolą" - stwierdziła. Otunbajewa rozwiązała parlament, chce rozpoczęć prace nad nową konstytucją i zorganizowaniem nowych wyborów prezydenckich.

Ismaił Isakow, minister obrony, twierdzi również, że nowym władzom podlegają siły zbrojne kraju. "Cała armia i straż graniczna są teraz pod naszą kontrolą. Siły zbrojne nie będą nigdy już używane do rozwiązywania spraw wewnętrznych" - powiedział Isakow.

Sytuacja w Kirgistanie zaniepokoiła Amerykanów. Tu znajduje się ich baza lotnicza Manas, kluczowa dla operacji NATO w Afganistanie. Na konferencji prasowej Otunbajewa oświadczyła, że "nic się nie zmieni" jeśli chodzi o porozumienie między Kirgistanem i USA w sprawie bazy pod Biszkekiem.

źródło:
1) wiadomosci.gazeta.pl
2) konflikty.wp.pl
3) polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.