Facebook Google+ Twitter

Rewolucja w Kościele. Franciszek zniósł "kościelne rewie mody"

Dokument watykański rozesłano do nuncjatur apostolskich, w tym także w Polsce. Wynika z niego, że została zerwana tradycja przyznawania od bardzo dawna przez papieży duchownym, godności i tytułów: "prałat i infułat".

 / Fot. CC, Autor: GagorskiPapież Franciszek napomina, piętnuje, radzi, prosi i tradycyjne zwyczaje Kościoła znosi. Zniósł m.in. wysokie nagrody pieniężne, za ciężką pracę kardynałów i biskupów z Kurii Rzymskiej, przy obsłudze konklawe. Zmniejszył wysokość uposażeń kardynałów ze swojego otoczenia, czyli z rządu Watykanu i wezwał biskupów do zmiany stylu życia; pytał czy muszą jeździć najdroższymi limuzynami i uganiać się za bogactwem?

Ostatnio wziął się za kolejne zmiany w gronie swoich współbraci, okrzyknięte przez watykanistów mianem: "Rewolucji w Kościele". - Watykan, powołując się na wolę papieża Franciszka, obwieścił zmiany w przyznawaniu duchownym tytułów honorowych - napisał ks. Kazimierz Sowa na Facebooku. - O ile duchowny odtrąbił "koniec karnawału w Kościele", o tyle publicyście Tomaszowi Terlikowskiemu, decyzja papieża się nie spodobała, komentuje Dziennik.pl.

A chodzi o rządowy dokument watykański, z 28 grudnia 2013 roku, rozesłany do nuncjatur apostolskich, w tym także do naszej - polskiej. Wynika z niego jasno: ma być zerwana tradycja Watykanu, przyznawania od bardzo dawna przez papieży duchownym, takich godności i tytułów, jak "prałat czy infułat". Tak więc, tytuły infułata (Protonotariusza Apostolskiego) i prałata, nie będą już przydzielane.

Zatem stało się: Franciszek zniósł swoim dekretem, tradycyjne funkcje i godności prałatów i infułatów, czyli tzw. "kościelne rewie mody". Dokument papieski wprowadza spore ograniczenia w tym zakresie i pozostawia tylko jeden tytuł honorowy: "Kapelan Jego Świątobliwości". Żeby go otrzymać, księża muszą mieć wyjątkowe i szczególne zasługi dla Kościoła oraz ukończone minimum 65 lat życia.

Ponieważ prawo nie może działać wstecz, więc wcześniej mianowani prałaci i infułaci, nadal zachowają tytuły, ale muszą zastosować się do papieskiego wymogu rygorystycznej skromności, noszonych przez nich strojów - poinformował ksiądz Kazimierz Sowa. Informację tę potwierdził też na Twitterze, rzecznik Komisji Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch.

Dokument watykański w tej sprawie, otrzymał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. "Zbliżamy się zapewne do Kościoła z czasów apostolskich, a więc Kościoła, który był znacznie prostszy" - skomentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch.

Ks. dr Józef Kloch wyjaśnił, że w niektórych bazylikach istniał przywilej, zgodnie z którym, proboszcz świątyni otrzymywał jednocześnie tytuł infułata. - Taki przywilej zostaje zniesiony – podkreślił ksiądz.

Protonotariusz apostolski - urzędnik Kurii Rzymskiej, czyli honorowy prezbiterów z funkcją notariusza papieskiego, w Polsce - z powodu przyznawania przywileju noszenia szat i oznak pontyfikalnych (biskupich), nazywano takich księży (protonotariuszy apostolskich) infułatami (od ubioru - infuły).

Reakcja osób związanych ze środowiskiem kościelnym okazała się być natychmiastowa. Dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" Błażej Strzelczyk, uważa zdecydowanie, że "pod znakiem zapytania staje forma ścieżki kościelnej kariery..." Nie rozumie takiej decyzji papieża, Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl.

- To jest piękny stary zwyczaj i nie widzę sensu, żeby z niego rezygnować. Ale każdy papież ma prawo podejmować takie decyzje, w tym przypadku czysto prawne - mówi redaktor w rozmowie z Dziennik.pl. - Te stroje i zwyczaje są głęboko zakorzenione w Kościele i nie mają nic wspólnego z karnawałem - podkreśla.

Redaktor Terlikowski przekonuje, że jeśli ksiądz Sowa sądzi, że jak nie będzie kolorowych strojów, to mężczyźni przestaną ze sobą rywalizować, to jest naiwny. - Nie będą rywalizować o to, to będą rywalizować o lepsze samochody, większe parafie, funkcję w lepszej telewizji. To ja już wolę, żeby rywalizowali o godności kościelne – kwituje publicysta katolicki.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ależ o Franciszku obecnie głucho w naszym portalu? Ciekawe dlaczego, obok mnie TVP Info nadaje spoty o każdym kroku w USA. Franciszek zaskakuje zwlaszcza wypiciem kawy w domu dla bezdomnych. Czy zarządzi teraz także mniej jaskrawe kolory kardynalow? Czy jego rewolucja będzie tylko kosmetyczna czy też buskupi będą odtąd biedni jak "myszy kościelne"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.