Facebook Google+ Twitter

Rewolucja w piłce nożnej - detronizacja sędziów piłkarskich

Po ostatnich wydarzeniach zarówno w naszej rodzimej Ekstraklasie, czy choćby Lidze Mistrzów, proponuję, aby całkowicie zlikwidować instytucję sędziego piłkarskiego.

Przepisy do gry w piłkę nożną / Fot. Anna DomowiczRolę tę powinni przejąć komentatorzy sportowi, którzy bezbłędnie znają przepisy do gry w piłkę nożną, a pomagać im w tym powinni realizatorzy transmisji i operatorzy kamer.

Mecz powinien wyglądać tak, że po boisku biegają sami zawodnicy. Po co im sędzia, który czasem przypadkowo przeszkodzi im w przeprowadzeniu akcji, od którego czasem przypadkowo odbije się piłka? Po co im sędzia, który gwiżdże nie wtedy kiedy trzeba? Zdecydowanie piłkarze powinni sobie radzić sami. Komentator sportowy powinien przejąć rolę głównego decydenta w meczu. Powinien decydować o kartkach, faulach i spalonych. Przecież jeżeli mamy akcję bramkową, to taki komentator nie dość, że będzie miał na monitorze przeprowadzaną przez piłkarzy akcję, to na drugim ekranie od razu będzie miał powtórkę meczu i będzie widział czy był spalony, czy nie. Jeśli się okaże, że był, powie przez mikrofon "spalony", a piłkarze posłusznie przerwą akcję, oddadzą piłkę przeciwnikowi i ustawią się prawidłowo, by wznowić grę rzutem pośrednim.

Podobnie rzecz będzie się miała ze wszystkimi przewinieniami na kartki. Jeśli taki komentator zobaczy na monitorze, że zawodnik popełnił przewinienie na czerwona kartkę, przez mikrofon zwróci na to uwagę, a faulujący piłkarz, posłusznie przerwie akcję i opuści pole gry. Współpartnerzy i piłkarze z drużyny przeciwnej ustawią się prawidłowo do wykonania rzutu bezpośredniego, bez upominania będą zachowywać należytą odległość od piłki.

Dodatkowo proponuję wprowadzić zasadę do trzech razy sztuka, w sytuacjach kiedy zawodnik np. przestrzeli setkę lub spudłuje karnego. Dzięki powtórkom telewizyjnym będziemy mogli odtworzyć ustawienie na boisku i piłkarz będzie miał trzy szanse na strzelenie gola. Przecież wszyscy chcemy widzieć ofensywny futbol z wieloma trafieniami. Taka zmiana w stu procentach uatrakcyjni widowisko.

Również jestem za tym, aby przepisy do gry w piłkę nożną skrócić z 17 artykułów do jednego, w którym zawarlibyśmy jedynie najważniejsze postulaty:
- gra toczy się na boisku o wymiarach pozwalających pomieścić 11 zawodników na jednej połowie, ma dwie bramki, punkt środkowy i pole karne
- jedyne prawo do przerwania gry posiada komentator, ale przerwanie gry może nastąpić dopiero na skutek podparcia się powtórką telewizyjną, która wymaga tego, aby gra została przerwana. We wszystkich innych sytuacjach o wydarzeniach na boisku decydują wyłącznie piłkarze - wspólnie i w porozumieniu z trenerami
- zawodnik, kiedy znajdzie się w sytuacji korzystnej do strzelenia bramki ma trzy szanse na to, by bramkę strzelić. Ustawienie zawodników odtwarza się zgodnie z powtórkami telewizyjnymi
- o wszelkich przewinieniach decyduje komentator, podpierając się powtórką telewizyjną, uwzględniając sympatię większości kibiców, oglądających dane spotkanie

Myślę, że więcej przepisów w grze jaką jest piłka nożna jest zbędnych, ponieważ 173 strony przepisów czyta corocznie tylko grupa sędziów piłkarskich, a to, co zostało zawarte w przepisach i tak jest abstrakcją, bo najwięksi znawcy przepisów, dziennikarze, komentatorzy i piłkarze lektury znać nie muszą, bo przecież wszystko wiedzą.

Największym złem na boisku jest sędzia piłkarski, który swoimi decyzjami wypacza niejednokrotnie wynik spotkania. Jeśli zdejmiemy z naszych boisk panów i panie z gwizdkami i chorągiewkami, nikt nie będzie wpływał na wynik meczu, nie będzie na boiskach kontrowersji, przez co też piłkarze nie będą się denerwować, a gra w piłkę będzie miłą i przyjemną dla wszystkich.

Warto też pomyśleć nad tym, czy wszystkie spotkania nie powinny kończyć się remisami.

Więcej na blogu Subiektywnie o piłce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Odważne propozycje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.