Facebook Google+ Twitter

Rewolucja w polskiej transplantologii

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-03-11 07:38

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że za dwa tygodnie rusza program "Partnerstwo dla Transplantacji". Ma on za zadanie wesprzeć polską transplantologię. W jaki sposób? O tym poniżej.

Ewa Kopacz / Fot. PAPBędzie przełom w polskiej transplantologii? Na to się zanosi. Bowiem, już za dwa tygodnie rusza program "Partnerstwo dla Transplantacji". Ma on na celu wsparcie polskiej transplantologii.

W programie weźmie udział około 200 szpitali. W placówkach objętych programem zostanie wyznaczony koordynator transplantacji. Będzie on miał za zadanie zbieranie informacji na temat dawców narządów. Oprócz tego będzie się starał przekonać rodzinę, aby przekazała narządy do przeszczepów. Za swoją pracę koordynator będzie otrzymywał wynagrodzenie. Pieniądze będą pochodzić z budżetu państwa. Na opłacenie koordynatorów przeznaczono około 2 milionów złotych.

Obecnie W Polsce w 28 placówkach dokonuje się transplantacji (w tym 18 dziecięcych). W roku ubiegłym dokonano w Polsce 1097 przeszczepów (bez przeszczepów szpiku). W 2007 było ich 928. Około 2 procent przeszczepów dokonywanych jest od żywych dawców.

Akcja zostanie wsparta kampanią medialną.

Źródło: Polskie Radio "Jedynka"

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (15):

Sortuj komentarze:

A konkretniej pani Doroto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie ten program nie przekonuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może to osłabi wpływ mafii na proceder z narządami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.poltransplant.org.pl/QA.html To takie małe uzupełnienie- kilka odpowiedzi na podstawowe pytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło by było gdyby do tych 2 mln na wynagrodzenia dorzucono choćby drugie tyle na promocję; wyjaśniać, dlaczego, dla kogo, jak i kiedy. Zastanowiłem się przez chwilę, co by stało się z moimi częściami gdybym zszedł teraz, już w tej minucie. Zmarnowałyby się ! Więcej wiedzy dla ludzi o transplantologii, jej organizacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Program "Partnerstwo dla Transplantacji" został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w roku ubiegłym. Była to odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koordynatorami mają być osoby pracujące w szpitalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo jest osób chorych w ciężkim stanie oczekuje na ten bezcenny dar ratujący życie . Dlatego ten program jest ważnym programem . ,,W placówkach objętych programem zostanie wyznaczony koordynator transplantacji.,
,Za swoją pracę koordynator będzie otrzymywał wynagrodzenie." tylko koordynator ? Czy będzie uwzględniona osoba ,zespół dokonujący przeszczepu tym wynagrodzeniem? Pani Minister nie powinna o nich zapominać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby się udało. Ja jestem dobrej myśli. Co do wątpliwości Henryka: oby się nie sprawdziły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sądzicie Państwo, że to znowu zwykła ściema?! Moim zdaniem szanowna pani minister szykuje 200 stołków (tyle szpitali ma wziąć udział w programie) koordynatora, dla swoich bliższych i dalszych znajomych, bo kwota, o której mowa w artykule raczej nie dotyczy finansowania ogólnopolskiego programu , a co najwyżej pensji koordynatorów.
Jestem sceptykiem? -wiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.