Facebook Google+ Twitter

Rewolucja w prawie w 2015 roku

Od 1 stycznia czekają Polaków zmiany przepisów prawnych, m.in. nowe zasady przy zdawaniu egzaminu na prawo jazdy i matury, nowy wzór dowodu osobistego, zmiany w kodeksie pracy czy nowości w prawie podatkowym.

Zmiany w przepisach prawnych w 2015 roku / Fot. brak Trudniej o prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy w 2015 roku będzie droższy. Nieoficjalnie mówi się o podwyżce o 300 zł. Zdający egzamin będzie musiał wykazać się wiedzą na temat jazdy samochodem przyjaznym środowisku (Eco Driving). Kursant będzie zobowiązany przejść dodatkowe płatne szkolenie z zakresu wiedzy na temat ekonomicznej jazdy samochodem.

Ponadto nowelizacja uchyla obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy. Na teście praktycznym dojdą dwa dodatkowe zadania – właściwa zmiana biegów i hamowanie silnikiem.

Egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż należący do WORD-u. Pojazd ten będzie musiał jednak spełniać określone warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu państwowego, m.in. posiadać kamerę w kabinie.

Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy. Przepisy mają na celu wyrobienie w młodych adeptach kierownicy umiejętności płynnej jazdy, a także zmniejszenie emisji spalin.

Od 2016 roku w okresie próbnym młody kierowca będzie musiał mieć obowiązkowo przyklejony w widocznym miejscu zielony listek, oraz będą na niego nałożone większe ograniczenia prędkości.
Ponadto nie będzie można podjąć żadnej pracy jako kierowca, a także założyć działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów.

Nowe dowody osobiste

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązywać będzie nowy wzór dowodu osobistego. Na nowych dokumentach tożsamości nie będzie już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Fotografia będzie taka sama, jak ta, która obowiązuje w paszportach. Według danych MSW dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat.

Dzięki elektronicznemu rejestrowi dowodów osobistych wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wniosek złożony drogą elektroniczną będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.