Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12077 miejsce

Rezerwat Barcza

Podróże do najpiekniejszych, najciekawszych miejsc w Polsce!

jeziorko baryła / Fot. AgnieszkaSwoją turystyczną przygodę zaczęłam od woj. świętokrzyskiego, a mianowicie od przepięknego Rezerwatu Barcza, który zaciekawił mnie już po opisach w internecie.
Przyznam, iż na początek szukałam miejsc położnych blisko woj. mazowieckiego (Warszawy), oraz niebędących tak zatłoczonych i znanych jak np. nad naszym polskim morzem. Postanowiłam po swojemu zwiedzić, zobaczyć, może nawet odkryć miejsca, które nie są popularne, a zachwycają swoim pięknem przyrody, historią, stworzeniem, samym istnieniem.
Aby zachęcić do odwiedzania tego zakątka przyrody zacznę od opisu położenia.
Znajduje się on w miejscowość Barcza, gmina Zagnańsk- jest to fragment zbocza zachodniego szczytu góry Barczy z dwoma nieczynnymi kamieniołomami.
Jest to prawie 15 hektarowy teren geologiczny, utworzony w celu ochrony odsłoniętych skał osadowych dolnego dewonu: piaskowców kwarcytowych, iłowców i mułowców. Kiedyś znajdowały się tam dwa kamieniołomy, w których na początku XX wieku były wydobywane piaskowce dolno dewońskie. Widoczne, zielone tufity stanowią dowód na to, iż kiedyś na terenie gór świętokrzyskich dochodziło do erupcji wulkanicznych.
To, co najbardziej przykuwa uwagę turystów, to znajdujące się na tych terenach 3 jeziorka, i to był główny powód, dla którego obrałam sobie rezerwat za cel.Rezerwat Barcza, widok na jeziorko Baryła z góry / Fot. Agnieszka
Ów zbiorniki wodne powstały po wyrobisku, kopalni piaskowców kwarcytowych. Jednakże najbardziej dostępne, i co najważniejsze najbliższe jest pierwsze jezioro, nazywane przez mieszkańców „Baryła”.
Abym mogła w miarę przejrzyście wytłumaczyć drogę do tego uroczego miejsca, opisze trasę jakbyśmy jechali od strony Kielc. Dużym plusem, jest to, że jedziemy drogą krajową nr 7 w stronę Warszawy. Po przejechaniu ok. 15 km dojeżdżamy do ronda gdzie jest zjazd na miejscowość Zagnańsk. W tedy opuszczamy drogę ekspresową i musimy skierować się na trochę gorszą, węższą drogę, lecz dalej asfaltową, którą jedziemy wzdłuż siódemki. Nią dojeżdżamy do samego rezerwatu gdzie przywita nas szlaban oraz znak informujący o tym, iż dotarliśmy parku krajobrazowego.jeziorko baryła / Fot. Agnieszka
Nasz cel, czyli pierwsze jeziorko jest zaraz po przekroczeniu szlabanu. Zobaczycie po prawej stronie (kierunek południe) wydeptaną ścieżkę, która zapuszcza się w piękny, gęsty las (przewaga sosen), oraz dość nierówny teren. Idąc śladami innych po 5min. dochodzimy do prześwitu gdzie z niewielkiego wzgórza na dole wyłania się nasze jeziorko- Baryła. Widoki niezapomniane i malownicze, niestety zdjęcia zamieszczone niżej nie oddają tego, co widzieliśmy (kiepski aparat ;_; ). Ale mam nadzieje, że innych zachęci do zwiedzania :). Woda jest zielona właśnie przez wspomniane wcześniej tufity, a miejscami głębokość sięga 20 metrów.jeziorko baryła / Fot. Agnieszka
Niestety gorzej z dojściem jest do dwóch pozostałych jezior, ja sama tego jeszcze nie dokonałam, lecz mam to uwzględnione w swoich planach :).
Drugi zbiornik wodny nazywany- „Byk” mieści się kilkaset metrów na wschód od „Baryły i jest ukryty w lesie. Jednak nie prowadzi do niego żadna ścieżka przez to, ciężko jest trafić, a już najtrudniej do trzeciego, najmniejszego, nazywanego- „Rampą”.
Jako ciekawostkę wspomnę, że gdy ja się pierwszy raz uparłam, aby dotrzeć do „Baryły” podchodziłam 3 razy i za każdym razem byłam blisko. Problemem było, że nie od tej strony zaczynałam wędrówkę i się wściekałam, czemu w Internecie piszą, że to tak łatwo trafić a ja nie mogę! Teraz się z tego śmieje, bo mój upragniony cel był naprawdę blisko
:).
http://travels-cars.blogspot.com/jeziorko baryła / Fot. Agnieszka
jeziorko baryła / Fot. Agnieszkajeziorko baryła / Fot. AgnieszkaRezerwat Barcza / Fot. Agnieszka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł, piękne zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.