Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6249 miejsce

Rezerwat Kamienne Kręgi-Odry

Kamienne Kręgi leżą w województwie pomorskim we wsi Odry, około 14 kilometrów na północ od Czerska. Od 15 września 1958 roku jest to rezerwat prawnie chroniony.

Porosty na kamieniach / Fot. Maria Wilanowska"Kamienne Kręgi" to drugi co do wielkości w Europie i największy w Polsce taki rezerwat. Tworzy go skupisko kamiennych kręgów, cmentarzysko Gotów i Gepidów z pierwszego i drugiego wieku naszej ery. Są tam dwa częściowo zachowane kręgi i dziesięć w całości. W każdym z nich jest od 16 do 29 kamieni, które wystają z piaszczystej ziemi, na maksymalnie 70 cm. Na terenie rezerwatu są także kurhany, czyli rodzaj mogiły o kształcie kopca. W sumie odkryto tam przeszło 600 grobów. Na kamieniach odkryto 86 gatunków porostów, które przeważnie występują na terenach wysokogórskich. Będąc tam, można wraz z zakupem biletu, wypożyczyć szkło powiększające, aby móc lepiej przyjrzeć się porostom. Co najważniejsze, obowiązuje całkowity zakaz dotykania kamieni, ze względu właśnie na te porosty.

Widok na kręgi / Fot. Maria WilanowskaRezerwat zajmuje powierzchnię około 17 hektarów i graniczy z rzeką Wdą. Jest to miejsce naprawdę zaczarowane. Wchodząc na polanę, gdzie znajdują się kręgi (wśród lasu sosnowego), ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał. "Kamienne Kręgi" pierwszy raz zwróciły na siebie uwagę w XIX wieku. Wśród chłopów tam mieszkających miejsce to uchodziło jako przeklęte. Jako pierwsi, którzy zaczęli badać kręgi byli Abraham Lissauer i Wilhelm Stryjkowski.

Ciekawostką jest to, że mierniczy z Poznania, Paul Stephan stwierdził, że niektóre kręgi leżą na osiach wyznaczonych przez kierunki ruchu Słońca w dniach 22 czerwca i 22 grudnia, czyli dniach przesilenia letniego i zimowego. Według jego hipotezy, kręgi stanowiły coś w rodzaju prehistorycznego zegara. Na terenie rezerwatu znajdują się wybudowane tarasy widokowe, z których można podziwiać kręgi z góry. Można stanąć też w miejscu uznanym przez radiestetów za miejsce promieniowania największej energii i poczuć magię tego miejsca na sobie. Warto odwiedzić rezerwat "Kamienne Kręgi" dla ciekawej historii tego miejsca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niezwykle pięknie i swojsko napisany artykuł ; )) Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potwierdzam. Byłem i widziałem.
A nie tak daleko jest jedyne w kraju skrzyżowanie cieków: rzeki Brdy z Wielkim Kanałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo mi się podoba:)pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.