Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8861 miejsce

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" w Wielkopolsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-26 23:04

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" utworzony został w 1975 r. w celu zachowania i ochrony stanowiska śnieżycy wiosennej. Administracyjnie leży na terenie leśnictwa Uchorowo - nadleśnictwo Łopuchówko i zajmuje obszar ok 9 hektarów.

 / Fot. Anna GruchałaW Polsce śnieżyca wiosenna występuje w Sudetach i w Karpatach wschodnich oraz rzadko, w południowej części niżu. Występuje na żyznych glebach okresowo zalewanych przez wodę. Roślina ta podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Śnieżyca jest silnie trującą rośliną cebulową (zawiera alkaloidy: leukoinę, galantaminę i likorynę), która zakwita często zanim jeszcze zniknie śnieg. Jej słodko pachnące białe kwiaty, przypominające trochę abażurki z delikatną żółto lub zielono nakrapianą falbanką, zlewają się wtedy ze śnieżnobiałym tłem. Należy do rodziny amarylkowatych. Pęd kwiatowy wraz z liśćmi wyrasta bezpośrednio z ziemi (ich długość nie przekracza zwykle 30 cm). Na jego szczycie znajduje się najczęściej jeden kwiat.

 / Fot. Anna GruchałaCharakterystyczna dla Sudetów i Karpatów Wschodniach śnieżyca wiosenna upatrzyła sobie wyjątkowe miejsce w Wielkopolsce. Ogromne połacie kwitnącej śnieżycy wiosennej można podziwiać najczęściej w drugiej połowie marca w jarze znajdującym się na terenie lasów Nadleśnictwa Łopuchówko w pobliżu wsi Starczanowo. Okolice te urzekają malowniczością i rozmaitością gatunków drzew, ciekawym ukształtowaniem terenu oraz obfitością zwierzyny.

Z powodu przynależności do roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową oraz unikatowej wartości przyrodniczej stanowiska śnieżycy wiosennej, teren ten został objęty ścisłą ochroną.
Rezerwat, któremu nadano piękną nazwie "Śnieżycowy Jar", utworzono w 1975 roku i zajmuje powierzchnię ponad 9 ha. Jest on położony nad brzegami strumienia, w malowniczym wąwozie znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko, w pobliżu wsi Uchorowo i Starczanowo.

 / Fot. Anna GruchałaObszar, który zajmuje śnieżyca, z roku na rok się poszerza. Obecnie wynosi ona ponad 4 ha. Sam fakt pojawienia się na tym terenie śnieżycy wiosennej owiane jest mgiełką tajemnicy. Podejrzewa się nawet, że posadziła ją tu niegdyś ręka ludzka, gdyż na mapach sprzed ponad stu lat w ogóle nie ma w tym miejscu lasu. Ciekawe jest też stałe przesuwanie się granic areału, na którym ta roślina tutaj występuje.

Z powodu ogromnej wrażliwości na wydeptywanie, odsuwa się ona od drogi, jednocześnie zasiedlając nowe obszary. Kwiaty śnieżycy zapylane są przeważnie przez pszczoły, a w rozsiewaniu jej nasion pośredniczą mrówki. Rozmnaża się ona również wegetatywnie wytwarzając cebulki potomne, które oddzielając się od rośliny macierzystej, tworzą wokół niej nowe rośliny.

 / Fot. Anna GruchałaWszystkich, którzy po długiej zimie zatęsknią do wiosny, serdecznie zachęcam do odwiedzenia "Śnieżycowego Jaru", gdzie można jeszcze podziwiać tę rzadką i piękną roślinę. Najłatwiej tam dojechać od strony wsi Starczanowo. Do Starczanowa prowadzą dwie drogi:
- z Murowanej Gośliny (jadąc od Poznania, w mieście pierwsza ulica w lewo, za cmentarzem) drogą asfaltowa przez Mściszewo,
- z Uchorowa (jadąc z Obornik do Murowanej Gośliny w Uchorowie należy skręcić w prawo) drogą gruntową.

W tym roku śnieżyce zakwitły dopiero pod koniec marca, a więc o dwa tygodnie później niż zwykle, co mogło być spowodowane przeciągającymi się mrozami. Kwitnienie śnieżyc trwa jedynie 2-3 tygodnie, co warto wziąć pod uwagę wybierając się do tego malowniczego zakątka, gdyż łatwo można się spóźnić. Mnie akurat nie udało się trafić na słoneczną pogodę, ale tym co jeszcze nie byli w Śnieżycowym Jarze a mają zamiar pojechać, proponuję najbliższy weekend, gdyż zapowiada się doskonała pogoda.

Źródła:
www.salamandra.org.pl
www.murowana-goslina.pl
www.eksel.user.icpnet.pl/jola/tomice.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

aaaaaa99
  • aaaaaa99
  • 20.03.2011 10:05

hejka.............wielkie dzięki za tak cudowną informację, żyjemy tak niedaleko a nie mamy pojęcia o tym co ''za miedzą'' .......świetny pomysł na powitanie WIOSNY....zaraz wyruszamy ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i tak się rozpisałam, że zapomniałam o plusie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu fajnie, że piszesz o Śnieżycowym Jarze. Szczerze mówiąc jak usłyszałam, że w tym roku śnieżyce JUŻ kwitną to byłam zdziwiona, Ty piszesz, że dopiero zakwitły (widać czas to pojęcie względne:) ) W zeszłym roku omal ich nie przegapiłam, ale pamiętam, że dwa albo trzy lata temu to były dopiero na przełomie marca i kwietnia:) i tak jak pisałam pod tą galerią link im później kwitną tym lepiej bo dookoła jest wtedy już zielono i całość ładniej wygląda. Oczywiście plus za pisanie o naszych wielkopolskich cudach natury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.